Karcinom debelog crijeva spada među najučestalija maligna oboljenja suvremenog doba.
U svijetu se godišnje registrira više od milijun novih slučajeva, a samo u Europi svake godine od njega umre oko 10.000 ljudi. Rak debelog crijeva najčešće nastaje u donjem dijelu probavnog sustava – rektumu (koji vodi do analnog otvora), ali može se pojaviti i na sredini ovog organa (kolonu), kao i na spoju s tankim crijevom (cekum).
Bolest napreduje postupno, prvo nastaje poremećaj u radu crijeva (proljev se smjenjuje sa zatvorom), javljaju se krv i / ili sluz u stolici, opća slabost, nagli gubitak tjelesne težine i anemija. Oboljenje se vremenom sa zidova crijeva širi u regionalne limfne čvorove i zahvata jetru, pluća i kosti. Od karcinoma debelog crijeva najčešće obolijevaju osobe starije od 50 godina, bez obzira na pol, a prognoza u najvećoj mjeri ovisi od toga koliko se bolest proširila i, shodno tome, od blagovremene primjene terapije.
Simptomi
Osobe koje imaju polipe ili rak debelog crijeva u ranoj fazi, uglavnom ne osjećaju nikakve simptome. Ukoliko se pojave, znaci bolesti su krv u stolici, bolovi i grčevi u trbuhu, promjena u ritmu pražnjenja ili “kalibru” stolice (stolica tanka kao olovka), gubitak tjelesne težine, kao i anemija (slabokrvnost) koja je ponekad jedini način ispoljavanja bolesti , posebno tumora cekuma. Sedimentacija je često normalna, a povišena alkalna fosfataza ukazuje na metastaze u jetri.
Liječenje
Kirurgija je osnovni način liječenja raka debelog crijeva, a njezin primarni cilj jeste poboljšanje kvalitete života bolesnika i sprječavanje ponovnog javljanja tumora. Pacijenti se u uznapredovaloj fazi bolesti liječe se širokim kirurškim zahvatom, koji često uključuje odstranjivanje okolnih organa (vagine i maternice kod žene, a kod muškaraca prostate, testisa i mjehura). Najveće komplikacije kolorektalnog karcinoma jesu rasejavanje bolesti, udaljene metastaze i ponovna pojava tumora. Ukoliko se oboljenje otkrije u početnom ili premaligne stadiju (dok još nisu prisutne stanice zloćudniog tumora), u terapiju se uključuju manje invazivne metode, kao što su lokalno kirurško odstranjivanje oboljelog tkiva ili izrezivanje tumora pomoću kolonoskopa. Ovo umnogome skraćuju boravak u bolnici i isključuju skupe procedure poput ponovna kirurška intervencija, hemoterepija i zračenje.
Prevencija
Tumor debelog crijeva može se spriječiti pravilnom, zdravom i uravnoteženom prehranom koja podrazumijeva jelovnik bez masti i rafiniranih ugljikohidrata, manji unos crvenog mesa, izbjegavanje alkohola i cigareta. S druge strane, preporučuju se namirnice bogate vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidansima. Poželjan je mediteranski način prehrane – hrana biljnog podrijetla (žitarice, povrće, voće, orasi, bedemi, lješnjaci), maslinovo ulje, umjerena količina mliječnih proizvoda, ribe i mesa (pileće i pureće bijelo meso). Savjetuje se unos što veće količine sirovih ili kratko termički obređenih namirnica. Treba izbjegavati prženu i hranu pečenu uz dodatak masti ili ulja.
U prevenciji raka debelog crijeva važnu ulogu ima i svakodnevna umjerena tjelesna aktivnost, jer se na taj način potiče kontrakcija glatkih mišića crijeva i sprečava opstipacija. Uz to, potrebno je održavati optimalnu tjelesnu težinu.
Polipe u debelom crijevu treba obavezno ukloniti da se ne bi razvili u karcinom. Osobe koje su izloženije riziku od raka debelog crijeva (obiteljska povijest bolesti, polipi na debelom crijevu) moraju redovito kontrolirati zdravlje i konzultirati se sa specijalistom oko primjene odgovarajućih testova za rano otkrivanje malignosti.
Recepti
Po 1 supenu žlicu sitno isjeckanog lista i cvijeta hajdučice, lista i cveta kičice, korijena vodopije, lista peršuna, lista preslice, lista matičnjaka, lista breze i 2 supene žlice lista i cvijeta kantariona izručiti u 1,6 l kipuće vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procijediti i zasladiti medom po želji. Piti u toku dana.
Dvije supene žlice sitno isjeckanog lista i cvijeta dimnjače i 1 supenu žlicu vodopije izručiti u 7 dl kipuće vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procijediti i zasladiti medom. Piti po 2 dl prije doručka, ručka i večere. Svaki put u šalicu staviti po 1 supenu žlicu polena. Dnevna doza polena treba iznositi 20 g.
Po 2 supene žlice lista i cvijeta kantariona, lista i cvijeta hajdučice i po 1 supenu žlicu lista bokvice, lista matičnjaka, lista kadulje, lista nane i lista koprive izručiti u 1,2 l kipuće vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procijediti i piti po želji.
Po 2 supene žlice sitno isjeckanog cvijeta bijelog sljeza, borovih iglica i po 1 supenu žlicu lista i cvijeta kantariona, lista koprive, lista ranjenika, lista nane i lista kadulje izručiti u 1,6 l proključale vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procijediti i zasladiti medom, pa piti u toku dana.
Četiri supene žlice sitno isjeckanog rizoma pirevine 0,2 supene žlice lista i cvijeta kantariona i po 1 supenu žlicu lista i cvijeta hajdučice, lista i cveta kičice, lista koprive i lista bokvice izručiti u 1,6 l kipuće vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procijediti, zasladiti medom i piti u toku dana.
Dvije supene žlice sitno isjeckanog lista ranjenika i po 1 supenu žlicu lista koprive, lista kupine, lista i cvijeta hajdučice, lista i cvijeta kantarioan, borovih iglica izručiti u 1,6 l kipuće vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, procijediti, zasladiti medom po želji i piti u toku dana.
Tijekom liječenja ujutro i navečer pojesti po 2 pečene jabuke zaslađene medom.
Svaki dan, na dva sata, prije odručka, ručka i večere pojesti po šalicu kuhane pšenice sa 2 dl mlakog mlijeka.
Biljna vlakna
Povrće, voće, zrnje i mahunarke najbolji su izvori biljnih vlakana. Ishrana bogata ovim namirnicama štiti od srčanih bolesti, raka debelog crijeva i dijabetesa. Vlakna ubrzavaju prolazak hrane kroz probavni trakt, stimuliraju probavu hranjivih tvari, a uz to vezuju brzo odstranjuju kancerogene tvari iz organizma. Postoje dvije vrste biljnih vlakana – topiva i netopiva. U prvoj grupi su pektini kojih ima u pulpi plodova, dok je celulozom bogata ljuska.
Laneno sjeme
Laneno smije prije upotrebe treba samljeti ili istucati i uzimati ujutro i navečer po 1-2 supene žlice, s dosta vode. Glavni ljekoviti sastojak lanenog sjemena jeste sluz koja u kontaktu s vodom nabubri i pomaže pražnjenju crijeva na potpuno prirodan način i bez nuspojava.
Đumbir
Đumbir je začin koji potječe iz Azije, a sadrži kurkuminoide, tvari koje imaju antioksidantno, antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Ova biljka čuva zdravlje jetre, snižava razinu kolesterola u krvi i, kako su dokazali rezultet studija, blokira razvoj stanica tumora prije svega melanoma, raka dojke i debelog crijeva, i leukemije. Đumbir je redovan sastojak dijeta koje se primjenjuju u slučaju kancera debelog crijeva, a posebno je pogodan za spravljanje salata. Izrendati glavicu kupusa, mrkvu i ciklu. Salatu preliti sokom od svježe cijeđenog paradajza, dodati prstohvat osušene kadulje i žličicu đumbira u prahu. Konzumirati odmah.
Klistiranje
U slučaju polipa i raka debelog crijeva preporučuje se klistiranje odvarom od mlečike. Pažljivo oprati hladnom vodom 100 g svježe mlečike, preliti kipućom vodom, a zatim isjeckati. Nakon toga, biljku potopiti u litar ohlađene prokuhane vode i ostaviti da odstoji sat vremena. Pola litre ove tekućine koristiti kao klistir, jednom dnevno, u trajanju od sat vremena. Kura traje 10 dana, a proceduru ponoviti nakon 10 dana pauze.
Svaki drugi dan prije spavanja dva puta, u razmaku od 3 sata, ispirati debelo crijevo sa 5 dl sljedećeg čaja koji se spravlja po sljedećem receptu: po 1 supenu žlicu cvijeta bijelog sljeza, lista i cvijeta hajdučice, cvijeta zove, lista koprive, lista i cvijeta kantariona i lista divlje nane izručiti u 1,4 l proključale vode. Ostaviti poklopljeno 90 minuta, pa procijediti.
tako je,treba nam zdrava hrana i zdrav nacin zivota,ja imam 27 god,gledam dosta cime se hranim,imam zemlju i koristim je za uzgoj hrane,zajedno sa svojim muzem obradujem krompir,paradajz ,krastavice, luk,paprike,kukuruz….to cinim i zbog svoje dvoje djece,da znam da zdravo unose u organizam.
treba steći naviku o zravoj prehrani i načinu života da bi bili zdravi . ali danas su ljudi opterećeni svim i svačim i malo mmisle o svom zdravlju iprehrani.mislim da je dosta važno da pratimo porjeklo te hrane koju konzumiramo a ne da kupujemo sve u centrima i mislimo da se zdravo hranimo. moj savjet je ko god ima mali komadić zemljišta da iskoriste zauzgoj svoje domaće hrane.