Glavobolja postaje neizbježna pratnja mnogih ljudi, često djelujući kao nemilosrdni podsjetnik na stres, napetost i sveprisutne izazove modernog doba. Protiv ovog neugodnog neprijatelja, koji često znači više od fizičke nelagode, ljudi traže različite strategije i metode kako se riješiti glavobolje i migrene. Preporučujemo vam da koristite tehnike opuštanja, tjelesnu aktivnost, pravilnu prehranu kao i ljekovito bilje protiv glavobolje.
Ljekovito bilje ima dugu povijest korištenja u tradicionalnoj medicini kao sredstvo protiv glavobolje. Različite biljke nude različite terapeutske učinke, a neke od njih poznate su po svojoj sposobnosti smanjenja intenziteta glavobolje.
Ljekovito bilje protiv glavobolje
Evo nekoliko ljekovitih biljaka koje se tradicionalno koriste protiv glavobolje:
Kora bijele vrbe. Blaga je, ali zna da bude veoma djelotvorna. Za analgetička svojstva kore bijele vrbe zna se već vjekovima. Ljekari drevnog Egipta, Asirije i Grčke, kao i američki Indijanci, koristili su je za ublažavanje glavobolja. Salicilna kiselina, jedinjenje od kojeg je sintetizovan aspirin, prvi put je dobijeno iz vrbine kore 1838. Pored toga, u svom prirodnom stanju, kora bijele vrbe proizvodi sastojke koji pojačavaju njena analgetička svojstva.
Matičnjak (Melissa officinalis). Matičnjak može imati umirujuće svojstvo na nervni sistem, pomažući u smanjenju stresa i nervoze koji često doprinose glavobolji.
Đumbir. Ova biljka, koja je odlična protiv putne bolesti, može da pomogne u sprečavanju i ublažavanju efekata migrenozne glavobolje bez ikakvih sporednih djelovanja. Đumbirov korijen se obično koristi za smirivanje stomačnih poremećaja i izuzetan je za kontroliranje tog bolesnog osjećaja mučnine koje prati migrenu. Đumbir ima protuupalna svojstva i može pomoći u smanjenju upale koja može pridonijeti glavobolji. Također može poboljšati cirkulaciju krvi.
Majčinski vratić (povratić; Tanacetum parthenium) – Ova biljka je član porodice suncokreta i vjekovima se koristila za liječenje migrene i inflamatornih oboljenja kao što je artritis. Ona pojačava lučenje dva neuroodašiljača, histamina i serotonina.
Pepermint (Mentha piperita). Pepermint može pomoći opuštanju mišića, ublažavanju napetosti i poboljšanju protoka krvi, što može smanjiti glavobolju.
Kapsaicin kao lijek
Kapsaicin, jedinjenje koje se nalazi u ljutim čili-papričicama, prouzrokuje oslobađanje iz nervnih vlakana neuroodašiljača zvanog supstanca P, koji prenosi poruke do mozga. Učestali kontakt sa kapsaicinom smanjuje količinu nervne kemikalije, a time i broj bolnih poruka koje dopiru do mozga.
Preliminarna ispitivanja u Holandiji i Norveškoj pokazala su da češća primjena kapsaicina u vidu nazalnog spreja sprečava pojavu i žestinu napada glavobolja koje zahvaćaju samo jedan dio glave. Pacijentima je davan ili kapsaicin ili lažni lijek u onu nozdrvu koja je odgovarala strani glave na kojoj se javljao bol.
Grupa koja je dobijala kapsaicin pokazala je znatno smanjenje u žestini glavobolje, što nije bio slučaj i sa placebo grupom.
Voda protiv glavobolje. Voda igra ključnu ulogu u održavanju općeg zdravlja, a hidratacija može imati značajan utjecaj na prevenciju i ublažavanje glavobolje. Dobra hidratacija može poboljšati cirkulaciju krvi, što može biti posebno korisno u smanjenju glavobolje uzrokovane lošim protokom krvi. Redovno pijenje dovoljno vode tokom dana pomaže održavanju hidratacije i smanjuje rizik od pojave glavobolje.
Čaj za glavobolju i migrenu
Potrebne biljke za izradu čaja su:
- 20 g visokog jaglaca (Primula elatior)
- 20 g niskog jaglaca (Primula vulgaris)
- 20 g gospine trave (Hypericum perforatum)
- 10 g korijena đumbira (Zingiber officinale)
- 5 g lovora (Laurus nobilis)
- 10 g majčine dušice (Thymus serpyllum)
Priprema: Suho bilje isjeckati i izmiješati. Na 1 litru uzavrele vode staviti ravnu supenu kašiku čaja i kuhati 3 minute. Poklopljeno hladiti pola sata pa procijediti i po želji zasladiti medom. Piti 1 litru čaja tokom dana, sve dok se zdravstveno stanje ne poboljša.