Ljekovito bilje protiv virusa direktno napada patogene virusa i na kraju ih i uništavaju, ali djeluju i preventivno. Osim toga, imaju i niz drugih zdravstvenih pogodnosti na organizam. Najbolje ih je konzumirati u vidu čaja.
Jačanje imuniteta je prioritet trenutno i na svaki mogući način je potrebno voditi računa da on ne bude narušen. Prvo i najvažnije pravilo u sezoni pandemije glasi, ostanite kod kuće ukoliko ste u mogućnosti. Drugo pravilo glasi, ojačajte imunitet maskimalno.
Uz jak organizam, ni jedan virus vam ne može ništa. Srećom, postoji veliki broj moćnih antivirusnih biljaka koje jačaju imunološki sistem, smanjuju upalu i bore se protiv infekcija.
Ljekovito bilje protiv virusa
Zova ima dugu, bogatu istoriju upotrebe u ljekovite svrhe od strane mnogih kultura. Bori se protiv infekcija uključujući grip, herpes, virusne infekcije i bakterijske infekcije.
Studija objavljena u Časopisu za alternativnu i komplementarnu medicinu zaključila je da se zova može koristiti kao prirodna antivirusna biljka protiv i njopsnijih virusa. Zova je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka u Europi, a čaj od zove i sok od zove se koriste od davnina.
7 do 8 listića zove prelijte sa 2 dl proključale vode i kuhajte ih na laganoj vatri oko 8 minuta. Nakon toga čaj od zove procijedite, zasladite ga žličicom meda i uživajte u ispijanju.
Ehinacea je danas najpoznatija biljka antibiotskog i antivirusnog djelovanja, pa se upotrebljava za jačanje imunog sistema kao jedan od jačih djelotvornijih imunostimulansa kojim pojačava, to jest podstiče, umnožavanje limfocita (bijelih krvnih zrnaca) i makrofaga (ćelija koje nastaju od monocita, a imaju citotoksičnu ili fagocitnu sposobnost)
Laboratorijska istraživanja potvrđuju veliku ljekovitost ehinacee u lječenju i abnormalnog rasta ćelija, tumora, leukemije i td. Sadrži i vitamin C, bakar, gvožđe, jod, sumpor, kalijum…
Latice biljke neven, koriste se u medicinske svrhe sigurno od 12. vijeka, a vjerovatno i mnogo prije. Ova antivirusna biljka sadrži velike količine flavonoida – biljnih antioksidananata koji štite ćelije od oštećenja slobodnih radikala, a takođe se bori protiv virusa, upala i bakterija.
Eksperimenti su pokazali da je bijeli luk ili specifična hemijska jedinjenja koja se nalaze u bijelom luku, vrlo efikasna u uništavanju mnogih mikroorganizama koji su odgovorni za neke od najčešćih i najrjeđih infekcija, uključujući tuberkulozu, upalu pluća, infekcije grla i usta i herpes.
Vjerovatno vam je i do sad bilo poznato koliku moć bijeli luk ima za jačanje imuniteta.
Maslinovo lišče
Maslinov list ima antivirusna svojstva, pruža mogućnost uspješnog liječenja obične prehlade i opasnih virusa. Uspješno liječi još i kandidu, meningitis, upalu pluća, sindrom hroničnog umora, hepatitis B, malariju, gonoreju i tuberkulozu; takođe liječi infekcije zuba, uha i mokraćnih puteva i prirodan je tretman za herpes.
Istraživanja pokazuju da se ekstrakti maslinovog lista efikasno bore protiv brojnih mikroba koji izazivaju bolesti, uključujući neke viruse koji izazivaju grip i druge respiratorne infekcije.
Snažna jedinjenja koja se nalaze u maslinovom lišću uništavaju invazivne organizme i ne dozvoljavaju virusima da se umnožavaju i izazovu infekciju.
Recept za čaj od lista masline: Za šalicu čaja od 2-3 dcl potrebno je 15-20 osušenih listova masline. U prokuhanu vodu ubacite listove i kuhajte ih još 2-3 minute. Ostavite listove da odstoje u vodi još 10 minuta i izvadite ih. Možete piti hladno i toplo s medom, limunom ili bez ičega.