Iskoristite ljuske od jaja za cvijeće u svom vrtu. Ljuske jaja sadrži 90 % kalcija. Umjesto da završe u smeću, iskoristite ih u vrtu ili kao dodatak hrani životinjama. Uz pomoć ljuske od jajeta možete da se izborite protiv puževa u bašti ali i nekih drugih štetočina.
Ljuska jajeta funkcioniše u borbi protiv biljnih vaši jednako dobro kao dijatomejska zemlja, a bogata je i kalcijumom te će doprinjeti i kvalitetu tla i zdravlju biljaka u vašoj bašti.
Ostavite ljusku jajeta da se suši nekoliko dana prije nego što je izgnječite. Da biste je usitnili, možete se poslužiti mlinom za kafu koji će savršeno usitniti ljusku tako da može da dospije ispod oklopa štetočina. Prah koji tako dobijete pospite direktno na štetočine a zatim i na dijelove biljaka koji su pretrpjeli najviše štete. Ovo će ih definitivno odbiti, ali ukoliko vas iznenadi obilna kiša morati ćete da ponovite postupak.
Ljuske od jaja za cvijeće
Dodajte ljuske u kompost – Dodajte izmrvljene ljuske od jaja u kompost za vrt. Ljuske jaja se brzo razgrađuju, a kako su bogata kalcijem i mineralima, pomoći će mikroorganizmima da kompost bolje prerade i obogate ga kalcijem.
Za suzbijanje puževa – Izmrvljene ljuske jaja posipajte oko biljaka u vrtu kako bi spriječili pristup malih štetočina poput puževa golaća i gusjenica. Osim ljuski, kretanje im onemogućuje i pepeo.
Prirodno gnojivo – Ljuske od jaja u kombinaciji s talogom od kafe idealno su prirodno gnojivo za vaše sobne biljke. Ljuske se stave u vodu i ostave preko noći. Ujutro se toj vodi doda talog od kafe u omjeru 1:4 te se time zalijevaju biljke. Preporučuje se izbjegavati ovaj postupak zimi jer voda može imati neugodan miris.
Priprema biljke za sadnice – U polovicu ljuske stavite zemlju za sadnju i sjeme neke biljke (primjerice cvijeće, rajčice). Stavite ih u kutiju te blizu izvora svjetlosti i topline. Kada biljka iznikne, sve zajedno posadite u vrt. Kako će se s vremenom ljuska razgrađivati, tako će biljci davati potrebne hranjive tvari.