Luk spada u rod Allium iz porodice ljiljana, a njegova “rodbina” uključuje vlasac, češnjak, poriluk te sve vrste i podvrste luka. Luk je uzgajan stoljećima ne samo zbog karakterističnog, bogatog ukusa već i zbog brojnih ljekovitih svojstava, te je čudotvoran za zdravlje jer ima malo kalorija, a puno vitamina, minerala i vlakana.
Kako se širio drugim kontinentima postao je nezamjenjiv i u drugim kulturama te iznimno popularan u medicinskim krugovima gdje se koristio za liječenje niza bolesti.
Sirovi luk sadrži 40 kalorija na 100 grama. Sastoji se od 89% vode, 9% ugljikohidrata, 1,7% vlakana, te minimalne količine proteina i masti. Najznačajnija vlakna u luku su fruktani koji potpomažu zdravu floru u crijevim.
Luk zdravlje čuva
Mladi luk
Mladi luk pun je vitamina C i vitamina K koji su nužni za normalan razvitak kostiju. Vitamin C pomaže u sintezi kolagena koji čini kosti čvrstima te povećava iskoristivost kalcija iz hrane dok vitamin K igra ključnu ulogu u održavanju njihove gustoće. Osim vitamina C i vitamina K, u mladom luku može se naći i vitamin A koji je potreban tijelu za očuvanje zdravlja oka. Otkriveno je kako mladi luk oči štiti i od upala. Mladi luk bogat je sumpornim spojem alil sulfidom koji smanjuje rizik od raka debelog crijeva.
>>Pet razloga zašto treba jesti mladi luk
Poriluk
Sadrži značajne količine bioflavonoida kempferola koji se pokazao kao sjajna zaštita protiv oštećenja krvnih žila, uključujući ona od strane rekativnog kisika.
Iako često zanemarena, koncentracija folne kiseline u poriluku igra važnu ulogu u očuvanju zdravlja. Folna kiselina ključni je vitamin B-kompleksa koji podupire kardiovaskularni sistem uravnotežujući razinu homocisteina u organizmu.
U poriluku je prisutna i impresivna količina antioksidacijskog polifenola. Polifenol štiti krvne žile i stanice od štetne oksidacije.
>>Okrepljujući sok od poriluka za šta je sve dobar i kako se pravi pročitajte OVDJE
Crveni luk kao lijek
Slično poriluku, crveni luk odgovoran je za kardiovaskularno zdravlje ali isto tako je ključan u preventivi raka. Ekstrakt crvenog luka, bogat brojnim sulfidima sprečava rast i razvitak stanica tumora.
Sukladno mišljenju mnogih, crveni luk odlično je prirodno antibakterijsko sredstvo. Konzumiranjem jela bogatih crvenim lukom, moguće je pridonijeti tijelu jačanje imuniteta što znači da ćete ovu sezonu proći bez prehlade i gripe, a još je učinkovitiji u sprečavanju bakterijskih bolesti.
Istraživanje iz 2009. pokazalo je kako osobe koje konzumiraju luk na dnevnoj bazi imaju čvršće kosti. Kod osoba starije dobi koje jedu crveni luk postoji 20 % niži rizik od preloma kuka. Razlog tome, tvrde znanstvenici, je kvercetin i drugih antioksidansa u luku.
Ljutika
Luk kozjak, kozji luk kako se još naziva ima veću nutritivnu vrijednost od ostalih sorti. Ima više antioksidansa, minerala i vitamina od uobičajenog luka. Ljutika obiluje vitaminom A koji služi kao snažan antioksidans pri zaštiti organizma od raka pluća, raka grla i usa.
Osim vitamina A, luk kozjak ima veliku koncentraciju minerala i elektrolita poput željeya, kalcija, bakra, kalija i fosfora.
Češnjak – bijeli luk za zdravlje
Češnjak bogat je izvor kroma, minerala koji pomaže stanicama da na odgovarajući način reagiraju na nivo inzulina u krvi. Tim procesom češnjak regulira djelovanje inzulina, odnosno razinu šećera u krvi kod dijabetičara.
>>Tinktura od češnjaka je lijek za čišćenje organizma recept pročitajte OVDJE
Količina vitamina C i mangana u češnjaku pomaže u liječenju prehlade i gripa svojim protuupalnim djelovanjem. Piridoksin i vitamin B se pak bore protiv neurotičnih stanja.
Vlasac
Zahvaljujući idealnoj kombinaciji željeza i vitamina C u njemu, vlasac organizmu pruža vitalnost i odličan je protiv umora. Kao i ostala njegova rodbina, sjajan je kao prevencija bolesti.