Važno mjesto u prirodnoj kozmetici svakako zauzima macerat, odnosno fitoterapijska ulja, pripravci koji se dobivaju potapanjem dijelova biljaka u biljnim uljima, a namijenjeni su svakome tko brine o svome zdravlju i izgledu.
Najprirodniji su način njege kože, i za razliku od krema, nemaju nikakvih dodataka, već predstavljaju direktan ekstrakt čiste prirode. Macerati se raditi od gotovo svih ljekovitih biljaka i to poprilično jednostavno, no potrebno je znati koji je macerat pogodan za vaše tegobe.
Sveprisutni macerat na jadranskoj obali jedan je od rijetkih kojega spravlja gotovo svaki dalmatinski dom, a riječ je o kantarionu, odnosno gospinoj travi. Tradicionalno se spravlja u maslinovu ulju, ali i u ulju lješnjaka, marelice, repice, sezama…
Kako napraviti i za šta se koristi macerat
Kod maceriranja mora se izlagati suncu, jer svjetlost ubrzava nastanak aktivnih tvari, što često dovodi do toga da ulje užegne, pa treba pripaziti. Koristi se kod upalnih bolesti kože, te za bolove mišića i zglobova, ali i nakon sunčanja te za liječenje opeklina.
Neven, popularna vrtna biljka, jedan je od omiljenih macerata. Smiruje upale, koristi se kod opeklina, u preparatima nakon sunčanja, u njezi dječje kože, ali i kod raznih upalnih bolesti kože, te kod uboda insekata i opeklina od meduza. Tradicionalno se spremao grijanjem u svinjskoj masti, a spravlja se i u maslinovu, bademovu i suncokretovu ulju.
U prirodnoj kozmetici tratinčica je postala standard za liječenje hiperpigmentacija kože. List crne vinove loze, danas zaboravljeni narodni lijek, koristio se kod problema s cirkulacijom, proširenim venama i ispucalim kapilarama. U istu namjenu koristi se i uljni macerat listova vinove loze.
Ako bilje macerirate u hladno prešanom suncokretovu, bademovu ili ulju koštica marelice, dobit ćete zaista vrhunski kozmetički pripravak koji revitalizira, regenerira, pomlađuje suhu i zrelu kožu, potiče cirkulaciju u koži, a pomaže i kod zarastanja ožiljaka nakon operacije.
Smilje još nazivaju imortela, u prijevodu besmrtna, što objašnjava pomamu koja je posljednjih godina nastala za ovim mirisnim i blagotvornim cvijetovima. Macerat smilja koristiti za uklanjanje strija, ožiljaka, bora, varikoznih vena, kapilara, ekcema, …
Macerat ružmarina pogoduje njezi suhe i oštećene kose.
Ako ih macerirate u hladno prešanom suncokretovu, bademovu ili ulju koštica marelice, dobit ćete zaista vrhunski kozmetički pripravak koji revitalizira, regenerira, pomlađuje suhu i zrelu kožu, potiče cirkulaciju u koži, a pomaže i kod zarastanja ožiljaka nakon operacije.
Kako napraviti ljekovito ulje
Macerati se rade tako da se posuda u kojoj se biljka macerira napuni do pola biljnim materijalom i do vrha nalije biljnim uljem. Posudu treba dobro zatvoriti kako ne bi došlo do onečišćenja.
Smjesa se stavi na sunčano mjesto i pusti da stoji četiri do pet sedmica. Nakon toga se macerat procijedi u čistu staklenu posudu i pohrani na tamno i hladno mjesto.
Kod nas se macerati najčešće rade u maslinovu ulju, ali ako napravite macerat u nekom brže upijajućem laganijem ulju, dobit ćete ljekoviti, ali i vrhunski kozmetički pripravak.