Maline su malo, slatko voće trpkog predznaka. Njihova vesela boja i izvrstan okus mogu svaki obični obrok učiniti posebnim. A svaka delikatna malina prepuna je vitamina, minerala, antioksidansa i vlakana, osim toga maline mogu ponuditi značajne prednosti za vaše zdravlje.
Malina je u svim razvijenim zemljama svijeta visoko cijenjena biljka, prvo zbog neodoljivog izgleda, okusa i mirisa, a zatim i zbog svojih ljekovitih svojstava. Svježe maline općenito su dostupne od juna do oktobra, ali smrznute maline dostupne su tokom cijele godine i sadrže istu količinu vitamina i minerala.
Energetska vrijednost 100 g svježeg ploda maline iznosi oko 52 kcal/217 kJ. Od toga ima 86 % vode, 1,2 % proteina, 0,65 % masti i 12 % ugljikohidrata. Izvrstan je izvor dijetetskih vlakana (6,5 g). Ovo bobičasto voće je tako slatko, a ima vrlo malo kalorija, što je već dovoljan razlog da maksimalno uživamo u njemu.
Maline za zdravlje
Evo nekoliko razloga zašto su maline najbolje voće za vaše zdravlje.
Zdravstvene dobrobiti
Maline sadrže mnogo hranjivih tvari, osiguravaju kalij, neophodan za rad srca i dokazano snižavaju krvni tlak. Omega-3 masne kiseline u malinama mogu spriječiti moždani udar i bolesti srca. Također sadrže mineral mangan, koji je neophodan za zdrave kosti i kožu te pomaže u regulaciji šećera u krvi.
Upravljanje dijabetesom
Jedna šoljica malina sadrži 8 grama vlakana, daleko više od većine voća u proizvodnom pogonu. Vlakna mogu pomoći u snižavanju šećera u krvi, kolesterola i krvnog tlaka. Hrana s visokim udjelom vlakana obično je zasitnija i duže vam daje osjećaj sitosti nakon obroka, pa može pomoći u regulaciji težine.
Maline sadrže puno manje šećera od većine voća – samo 5 grama u cijeloj šoljici, zbog čega je manja vjerojatnost da će povisiti razinu šećera u krvi.
Kako se priprema čaj od lista maline za mršavljenje pročitajte OVDJE.
Zdrava koža
Maline također sadrže vitamin C, koji je vitalan za proizvodnju kolagena, proteina koji čini 75% vaše kože. Kako starite, kolagen se smanjuje, uzrokujući bore i opuštenost. Maline su pune vitamina C, koji također može pomoći u sprječavanju i popravljanju oštećenja kože od sunca.
Okrepljujući sok
Sok od svježih malina okrepljuje organizam iscrpljen prehladom i visokom temperaturom, a ublažava i posljedice gastritisa i zapaljenja debelog crijeva (kolitisa) Pije se 50-100 ml, tri puta dnevno, prije jela.
Dobre za srce
Istraživanja su pokazala da određeni flavonoidi u crvenim malinama mogu pomoći u suzbijanju upale, što dovodi do kardiovaskularnih poremećaja. To je zato što ti flavonoidi djeluju tako da smanjuju intenzitet imunološkog odgovora. Osim toga, vitamin C, vitamin A i mnogi drugi antioksidativni spojevi štite kardiovaskularni sistem od oštećenja koja mogu prouzročiti slobodni radikali. Također sadrže kalij koji poboljšava cirkulaciju krvi, krvni tlak i održava razinu natrija pod kontrolom. Kao rezultat toga, pomaže u sprječavanju hipertenzije.
Kontrolira kolesterol
Maline su bogate dijetalnim vlaknima i vitaminom C. Ove hranjive tvari mogu pomoći u smanjenju lošeg kolesterola. Osim toga, smanjuje rizik od ateroskleroze. U ovom stanju, arterije otvrdnu i sužavaju se zbog nakupljanja plaka. Vlakna to sprječavaju kontrolirajući proizvodnju kolesterola u tijelu. Mangan prisutan u malinama također pomaže u smanjenju LDL-a, što pomaže u kontroli kolesterola, a istovremeno smanjuje rizik od kardiovaskularnih poremećaja.
Smanjuje rizik od očnih bolesti
Crvene maline pune su antioksidansa i vitamina A. Antioksidansi pomažu smanjiti štetu koju slobodni radikali nanose različitim tkivima u tijelu. Oštećenje slobodnim radikalima moglo bi biti jedan od vodećih uzroka očnih bolesti.
Ovi antioksidansi smanjuju rizik od makularne degeneracije, katarakte i glaukoma. Osim toga, sadržaj vitamina A u malinama neophodan je za zdrave oči. Vitamin A je vrsta retinoida koji je kritičan za konusne stanice prisutne u očima. Održavanje stanica čunjića zdravim može produžiti život i zdravlje stanice. Kao rezultat, ovo osigurava bolji vid i odgađa probleme s vidom povezane sa starenjem.
Zašto su dobre maline pročitajte OVDJE.