Mango je jedna od najranije kultivisanih voćki, gajen je u Indiji još prije pet milenijuma. Tamo raste najmanje 500 vrsta manga. Plod mu može biti okrugao, elipsast ili duguljast, a boja varira od zelene do žuto-narančaste. Mango je egzotično voće bogato hranjivim materijama i fitohemikalijama koje doprinose na razne načine za ljudsko zdravlje.
Sadrži obilje vitamina A, E i C, vitamine B skupine (pogotovo B6 vitamin) i, zanimljivo, vitamin K koji sudjeluje u procesima zgrušavanja krvi. Od minerala, bogat je kalijem i bakrom. No, ono što mango čini zanimljivim je sadržaj sve popularnijih spojeva, polifenola i karotenoida, koji dodatno pridonose njegovoj ljekovitosti. Kora ploda manga izrazito je bogata prehrambenim vlaknima koji stimuliraju probavu i održavaju zdravlje crijeva. Kao i avokado, plod sadrži i masnoće bogate esencijalnim masnim kiselinama poput linolne kiseline.
Kako se jede mango
Kada kupujete mango, birajte neoštećene, čvrste plodove. Zanimljivo je da su svi dijelovi manga jestivi, čak i koštica i kora. Za 3-5 dana oni će sazrijeti na sobnoj temperaturi, a ako ih stavite u frižider, mogu se čuvati oko nedjelju dana.
Može se jesti zreo, ali ga koriste i zelenog, uz dodatak vinskog sirćeta, soja-sosa, soli i bibera. Meso ploda iznimno je ukusno, slatkog i aromatičnog okusa. Ako se plod bere nezreo, može se koristiti i u slanim jelima, jer je mnogo manje sladak i daje jelima ugodnu egzotičnu aromu.
Takođe, mango se može i zamrznuti, u kriškama ili kao pire. Ako se odlučite za pire, voćku oljuštite, izvadite veliku sjemenku, pa ga usitnite mikserom, potom stavite u posudu za led, a kockice kasnije premjestite u plastičnu vrećicu. Možete ga zamrznuti i direktno u vrećici ili kutiji.
Ako zamrzavate kriške, stavite ih u vrećicu, ne dodajući šećer ili vodu, i pažljivo zatvorite. U ovom stanju može da se čuva oko godinu dana. Što se tiče sastava, u 100 grama manga ima 255 kJ, odnosno 60 kcal, 84 % vode, gram vlakana i 15 grama šećera.
Vitamina A ima 210 mikrograma, vitamina C 53, vitamina B1 – 0,05, B2 – 0,06, a B6 – 0,13 mikrograma i mikrogram vitamina E. Od mineralnih soli, najviše je kalijuma – 221 miligram, mangana – 18, kalcijuma i fosfora po 10, natrijuma 3, azota 0,4, željeza 0,8, bakra 0,12 i cinka 0,3 miligrama.
Pošto nema strogo određenog vremena kada je najbolje jesti mango vi ga uključite u svoju ishranu onda kada vam najbolje odgovara.
Mango kao lijek
Mnogobrojna istraživanja su potvrdila da mango djeluje kao prirodni lijek na probavu, bolesti srca i krvnih žila, karcinoma, libida, anemije i dijabetesa.
Mango se koristi i za poboljšanje stanja problematične kože te čišćenje organizma.
Znanstvenici s američkog Instituta za agronomiju objavili su rezultate istraživanja koje je pokazalo da mango može spriječiti ili čak zaustaviti rast stanica raka.
Najbolji rezultati postignuti su kod raka dojke, prostate i probavnog trakta. Mango može zahvaliti ta svojstva fenolima i pektinu – topivom prehrambenom vlaknu.
Bogat je i vitaminom C, koji štiti stanice od slobodnih radikala, smanjujući rizik od raka. Jedan plod sadrži oko 75 % potrebne dnevne vrijednosti vitamina C.
Kalij igra važnu ulogu u prijenosu tjelesnih tekućina i radu srca te pomaže pri regulaciji visokog krvnog tlaka.
Vitamin C u mangu jača imunološki sistem i pomaže u borbi protiv infekcija.
Mango može utjecati na osjećaj sitosti zbog vlakana i niskog glikemijskog indeksa, što može biti korisno za one koji pokušavaju kontrolirati težinu.
Zbog visokog udjela željeza, mango se preporučuje svima koji pate od anemije, a posebno trudnicama i ženama u menopauzi.
Mango sadrži velike količine vitamina A i zbog toga se preporučuje u prevenciji mnogih oboljenja vezanih uz oči i vid.