Manjak vitamina D u trudnoći može povećati rizik od multiple skleroze kod djece kasnije tokom života, rezultati su nove studije sa Harvarda objavljene u žurnalu JAMA Neurology.
Normalnom vrijednošću vitamina D u krvi se smatra nalaz između 20 i 50 ng/mL, dok vrijednosti između 10 i 19 indiciraju blagi do umjereni deficit. Nalaz s vrijednostima ispod 10 smatra se ozbiljnim deficitom, te se odmah moramo potruditi da ga nadoknadimo.
Poredeći rezultate kontrolne grupe, tim sa Harvarda je otkrio kako djeca majki koje su imale deficit vitamina D tokom trudnoće imaju 90% veću šansu od razvijanja multiple skleroze u odrasloj dobi u odnosu na djecu majki koje nisu imale manjak ovog vitamina. “Naši rezultati navode kako manjak D vitamina u trudnoći povećava rizik od obolijevanja od multiple skleroze kod novorođenčadi kasnije u toku života”, kažu autori studije i predlažu trudnicama prehranu bogatu vitaminom D.
Ranije su studije manjak vitamina D povezivale sa zdravstvenim stanjima kao što su sindrom iritabilnog crijeva, demencija, povećan rizik od srčanog udara i moždani udar.
>> Ne zaboravite na vitamin D
>> Vitamin D smanjuje opasnost od raka gušterače
Vitamin D ljudski organizam stvara kada sunčeva svjetlost dodiruje kožu. Naša koža proizvodi vitamin D kada je izložena sunčevoj svjetlosti – UV zračenju iz prirodnog izvora.
Hrana koja sadrži vitamin D su masne ribe kao što su sardine i skuše, jetrica, jaja i ulje bakalara. Ipak, ništa ne može zamijeniti prirodni izvor – sunce.