U maslinovom ulju nalazi se više nezasićenih masnoća nogo u bilo kojem drugom ulju i zbog toga je jedna od najzdravijih masnoća.
Svako maslinovo ulje ima otprilike istu količinu kalorija – u jednoj žlici njih 120 i oko 14 grama masnoće. Njegova boja, od svijetlozelene do tamnije smeđe nema veze s njegovim kvalitetom, već s vremenom branja maslina i načinom obrade.
Iako ga mnogi koriste, Često ga ne znaju pravilno skladištiti, brinu o sitnim promjenama u izgledu i okusu ili pak nisu sigurni do kada mu je rok trajanja. Ipak, maslinovo ulje pravo je tekuće zlato koje morate koristiti Što češće.
“Light” verzija maslinova ulja
Postoji i pomodna vrsta maslinovog ulja. Naime, u modi su “light” verzije svega i svačega pa tako i ove namirnice. Kada spomenemo “light”, to se odnosi na boju i okus ulja. Jedini razlog zašto biste trebali birati ‘light’ ulja je taj što su više rafinirana i neutralnija. Je li to neka prednost. Pogotovo u odnosu na cijenu?
Bojite li se kuhati na maslinovom ulju?
Istina je da ekstra djevičansko maslinovo ulje ima nižu temperaturu dimljenja od nekih drugih vrsta koje se obično preporučuju za prženje i kuhanje. No, prema istraživanju objavljenom u Časopisu The Science, ta tačka dimljenja dovoljno jo dobra da možete kuhati na maslinovu ulju bez brige.
Tačka dimljenja maslinova ulja srednje je visoka, a dodatnu otpornost na visoke temperaturo pružaju i prirodni antioksidansi iz ulja poput skvalena i vitamina E koji čuvaju ulje od kvarenja te nastanka štetnih spojova.
Ekstra djovičansko najčišći je oblik maslinova ulja, a sadrži najviše oleinske kiseline pa zaista nema razloga da ga koristite samo za salate.
Čim je imalo gorka okusa bacate ga u smeće
Ako ste primijetili da je ulje dobilo lagano gorak okus, ne znači da se pokvarilo, već može ukazivati na višu prisutnost antioksidanata. Tako su, naime, zaključili znanstvenici na Sveučilištu California, koji inače rade u Daviš Centeru za proučavanje maslinovog ulja.
Ako imate svježe ekstra djevičansko maslinovo ulje, također biste trebali osjetiti masline, ali i neke travnate ili voćne note.
Ne držite ga na toplom i svijetlom mjestu
Kako bisto ga imali što dulje, ulje mora biti spremljeno u tamnoj i staklenoj boci te na suhom i ne jako toplom mjestu. Dakle, najbolje ga je spremiti u ostavu ili kuhinjski ormarić koji nije u blizini bilo kojih aparata poput pećnice ili perilice posuđa.
Ako je na pretoplom mjestu, polifenoli će se promijeniti, a to znači da će i kvalitet ulja biti lošiji. Treba ga čuvati na hladnijem i tamnom mjestu, ali ne u frižider, jer će se stvrdnuti te dobiti strukturu poput maslaca.
Rok trajanja
Neki će reći da pravilno skladišteno maslinovo ulje može trajati godinama, ali to nije tačno. Nakon što ga otvorite, ulje treba potrošiti u maksimalno godinu dana, jer nakon toga nema isti sastav niti nutritivnu vrijednost.