Matična mliječ se tradicionalno koristi kao dodatak prehrani s ciljem poboljšanja zdravlja i prevencije različitih bolesti.
Još od vremena Hipokrata poznato je korisno djelovanje matičnog mliječa na ljude i životinje. Za njenu ljekovitost znali su i stari Kinezi koji je nisu koristili u čistom stanju. Oni su je prema drevnim receptima bolesnicima davali larve iz matičnjaka, jer su vjerovali da one produžuju život, regenerišu ćelije i pomažu ozdravljenju.
Matični mliječ je proizvod sekrecije žlijezda mladih pčela i predstavlja za njih isto što i majčino mlijeko za djecu – hranu. Zato ga još zovu pčelinje mlijeko. Larve se hrane isključivo njime u prva tri dana života, a matice neprekidno. Zahvaljujući toj hrani matica je ustanju da za jedan dan snese i 2.000 jaja dvostruko težih od nje same. Ovako impresivna biološka reprodukcija potakla je brojna istraživanja koja su potvrdila blagotvorno dejstvo ovog prirodnog biostimulatora i na čovjekov organizam.
Matična mliječ za šta se koristi
Matična mliječ vrlo je korisna za djecu i odrasle, a koristi se za obnavljanje snage i vitalnost, štiti tijelo od raznih vanjskih napada, bakterija i virusa. Posebno je efikasna u borbi protiv gripe kada se konzumira u kombinaciji s propolisom.
Mliječ je bijele do blijedo žute boje (u zavisnosti od primjesa cvjetnog praha, ali mu to ne utiče na kvalitet i farmakološke osobine), karakterističnog kiselkastog ukusa i mirisa, manje ili veće gustine.
Naučnici se slažu da ima baktericidne osobine. Zaustavlja i ubija bakterije, ali i usporava starenje, poboljšava apetit i zdravstveno stanje. Otklanja umor očiju, ublažava reumu, snižava nivo šećera u krvi, ubrzava metabolizam…
Procese regeneracije i detoksikacije, koji se tokom godina i starenja kod čovjeka postepeno usporavaju, matična mliječ ubrzava i pospješuje. Stoga se upotrebom može produžiti životni vijek tkiva, organa i cijelog organizma. Blagotvorno djeluje na nerve i potiče proizvodnju ćelija zaduženih za obranu organizma od infekcija, to jest, jača imuni sistem. Blagotvorno djeluje i na spolne i reproduktivne organe.
Matična mliječ kako se koristi
Matična mliječ se koristi pomiješana s medom jer joj se tada pojačava djelovanje. Može se i rastvori u 20 ili 40 % alkoholu i nakapat pod jezik, tada odlazi direktno u krv pošto alkohol širi pore sluznice.
Ispitivanja su pokazala i da u prirodnom obliku daje veoma dobre rezultate, a preporučuju se 1-2 kašičice dnevno na sat prije doručka. Može se koristiti i svježa matična mliječ s prethodno kuhanim mednim sirupom ili mliječ u tabletama s grožđanim šećerom.
Bogatstvo vitamina u matičnoj mliječi
Do sada u prirodi nije pronađena nijedna materija koja sadrži tako velik broj različitih vitamina kao matična mliječ. Farmakolozi i kemičari tvrde da je to multivitaminski proizvod veoma komplikovanog sastava.
Savremena biokemijska analiza pokazuje da je matična mliječ biološki visokoaktivna i veoma kompleksna supstanca koja pored bjelančevina, aminokiselina, ugljenih hidrata, masti i mineralnih materija ima i mnogo vitamina (aneurin – B1, riboflavin – B2, piridoksin – B6, cijanokobalamin – B12, biotin – vitamin H, inozitol, zatim folnu kiselinu – vitamin B9, tokoferol – vitamin E…), kao i neke hormonima slične supstance.
Stručnjaci tvrde da matični mliječ sadrži više Vitamin B5, značajnog za produženje života, nego bilo koja druga supstanca. U 1 gr nađeno je 89 mg tog vitamina koji ubrzava rast i sastavni je dio brojnih kofermenata, čime i utiče na djelovanje endokrinog sistema čovjeka. Zbog toga se uspješno koristi u humanoj medicini, posebno u gerijatriji i pedijatriji. Kao i za regulaciju rada žlijezda s unutrašnjim lučenjem, naročito nadbubrežne, gušterače i štitne, zatim kod malaksalosti, depresije…
No, bitno je da se koristi najkasnije 48 sati po vađenju iz košnice, pošto poslije toga bioaktivnost opada. Međutim, ruski naučnici su uspjeli da postupkom liofilizacije održe u aktivnom stanju godinu dana, ali je važno držati je u frižideru.