Otkrijte nevjerovatna ljekovita svojstva metvice: Od osvježavajućeg daha do ublažavanja bola

-

Nauka je potvrdila ljekovita svojstva metvice od koje su još “stari” Grci i Kinezi pravili osvježavajuće obloge i koristili ih za ublažavanje bolova.

Metvica (lat. Mentha) je rod cvjetnica s oko trideset raznih vrsta trajnica iz obitelji Lamiaceae. Metvica je oko 80 cm visoka biljka, razgranate stabljike, sjajasto kopljastim, zašiljenim, pilasto nazubljenim, nasuprotno postavljenim listovima. Jakog mirisa, ljuta okusa koji hladi.

- Google oglasi -

Cvijeta od juna do avgusta, a sabire se u vrijeme cvatnje.

Ljekovita svojstva metvice

Metvica je biljka čija primjena donosi olakšanje kod različitih zdravstvenih problema. Ova aromatična biljka se često koristi kao čaj za probavne smetnje, grčeve crijeva, žučne i bubrežne kolike. Također se može koristiti u vanjske svrhe, kao dodatak kupkama ili punjenje jastučića za spavanje. Metvica je i odličan prirodni lijek protiv migrene, glavobolje, svrbeža i reume.

Ljekovita svojstva metvice i njena raznolika primjena u prirodnom liječenju pomažu u ublažavanju probavnih smetnji, opuštanju živčanog sustava i olakšavanju simptoma prehlade.

Čaj od metvice koristi se kao lijek za želudac. Za pripremu čaja, potrebno je popariti tri velike kašike mješavine od po 50 grama lišća metvice i cvijeta kamilice s pola litre kipuće vode. Nakon što čaj odstoji dva sata, može se piti nezaslađen prije jela ili zaslađen sa medom nakon jela. Ovaj čaj mogu konzumirati i djeca.

- Google oglasi -

Metvica ima svoju primjenu i u situacijama kada je potrebno smirenje živaca ili ublažavanje osjećaja gađenja i povraćanja kod trudnica. Tada se preporučuje priprema čaja od mješavine metvice i matičnjaka.

Eterično ulje metvice

Naučnici su proizveli sintetički proizvod istog kemijskog sastava kao i eterično ulje metvice. Sredstvo se pokazalo vrlo dobrim lijekom protiv bolova kad se primjeni direktno na koži. Posebno može biti korisno onima koji pate od kroničnih bolova uslijed artritisa i bolesti koje štetno djeluju na završetke živaca. Njegovo rashlađujuće djelovanje izvrsno djeluje čak i kod dugotrajnih bolnih stanja kad je živčani sistem postao već toliko osjetljiv da i najblaži dodir predstavlja izvor bola.

Drevni iscjelitelji u staroj Kini rane su liječili uljem od metvice koje sadrži sastojke koji djeluju protivupalno i rashlađujuće te na taj način smanjuju bol kad se primijene na koži…

Lišće nane ima jak i karakterističan miris, pomalo poput balzama. Ukus mu je ugodan, oštro-aromatičan, isprva zagrijava a zatim hladi. Češljasta nana ima vrlo aromatičan miris, a ukus joj je, kao i zelenoj, nalik na ukus kima, lagano ljut i ponekad travnat, nimalo rashlađujući.

Eterično ulje obje vrste sadrži mentol i menton. Lišće sadrži i tanin. Sadržaj eteričnog ulja iznosi oko 2,5 posto. U srednjoeuropskoj kuhinji nana ne igra veliku ulogu. U Engleskoj i SAD njome se začinjavaju voćni kokteli i sokovi, voćne salate, grašak i mrkva, čaj i kakao. Najpoznatija upotreba je za čuveni anglosaksonski mint-sos koji se služi uz ovčetinu i teletinu, uz paštete, želee i jela od riba. Ulje nane služi za aromatiziranje likera, slatkiša, zubnih pasta i lijekova. Za slične svrhe upotrebljava se i esencija nane (ulje u alkoholnom rastvoru). Zbog prijatnog i osvježavajućeg ukusa, nana se upotrebljava za čaj, u čajnim mješavinama ili samostalno.

Kako napraviti čaj od mente

Za pripremu čaja od metvice, preporučuje se popariti jednu veliku kašiku lišća metvice s 2 decilitra kipuće vode. Nakon toga, čaj treba poklopiti i ostaviti da odstoji oko 30 minuta, a zatim procijediti. Važno je napomenuti da se metvica ne smije kuhati ni trljati kako bi se sačuvala ljekovitost eteričnog ulja koje se nalazi u žlijezdama na površini lišća. Također, preporučuje se čuvanje metvice na suhom, tamnom i hladnom mjestu kako bi se sačuvala njena svježina i ljekovita svojstva.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Koje su koristi koprive za zdravlje?

Kopriva je samonikla biljka sa izuzetnim zdravstvenim vrijednostima. Kopriva ima vrlo dugu povijest u narodnoj medicini, stoga nije ni...

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...
- Google oglasi -

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Ovo morate pročitati

Spriječite isušivanje kože u hladnim danima malom promjenom u ishrani

Navike u svakodnevnoj ishrani svakako utiču na izgled. Vjerovatno...

Koje lijekove možete a koje nikako ne smijete piti tokom trudnoće?

Ako imate neki zdravstveni problem, čak i manji, zbog...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas