Krom – Neke studije rađene nedavno sugeriraju da krom može da spriječi dijabetes tipa II, odnosno otpornost tijela na inzulin. Krom funkcionira tako što pojačava aktivnost inzulina, smanjujući pri tom količinu inzulina koja je potrebna za kontroliranje razine šećera u krvi. Ričard Anderson, Ph. D., koji je vodio jedno ispitivanje u sklopu Centra za istraživanje ljudske ishrane (pri Odjeljenju za poljoprivredu vlade SAD), u suradnji sa kineskim istraživačima iz jedne bolnice u Pekingu, testirao je efekt kroma kod odraslih pacijenata u ranom stadiju dijabetesa tipa II. Prva grupa pacijenata dobijala je 100 mcg krom-pikolinata dva puta na dan, druga grupa je dobijala 500 mcg hrom-pikolinata dva puta na dan, a trećoj grupi je davan placebo (lažni preparat). Nakon dva mjeseca, kod grupe koja je primala 500 mcg na dan pokazalo se značajno smanjenje nivoa šećera u krvi, što je bio znak da njihov organizam djelotvornije koristi inzulin, a za četiri mjeseca je do sličnog poboljšanja došlo i kod grupe koja je primala nižu dozu. Kod grupe koja je primala lažni lijek nije došlo ni do kakvih promjena.
Ranije izvršena ispitivanja u Laboratoriji za vitaminsku i mineralnu ishranu Centra za istraživanje ljudske ishrane u Beltsvilu (1991), također navode na pomisao da nedovoljne količine kroma u ishrani mogu da dovedu do pogoršanja tolerancije glukoze, koje može da se ublaži uzimanjem dodataka kroma.
Krom se u prirodnom stanju nalazi u mnogim biljkama i začinima, kao što su kurkuma i piskavica (ždraljevina), koje se neograničeno koriste u kariju i čat-niju, ali nisu baš tipični za američku kuhinju. Nažalost, vrlo malo Amerikanaca dobija dovoljno kroma isključivo putem ishrane, pa su stoga dodaci veoma važni.
Magnezij – Kronično pomanjkanje magnezija rezultira slabljenjem kostiju, visokim krvnim pritiskom, vaskularnim oboljenjima i abnormalnim metabolizmom šećera. Ispitivanje sprovedeno nad četrdeset petoro djece sa dijabetesom i dvanaestoro zdrave djece, pokazalo je da djeca sa dijabetesom, zavisna od uzimanja inzulina, imaju niži nivo magnezija u krvi nego zdrava djeca. Ovakve studije nas u velikoj mjeri navode na pomisao da nizak nivo magnezija povećava faktor rizika od oboljenja povezanih sa dijabetesom i da može čak da bude i uzročni faktor samog dijabetesa.
Jedan od povećanih rizika sa kojima se suočavaju dijabetičari jeste hipertenzija. Ima sve više dokaza da nedostatak magnezija može da bude ključni faktor koji dovodi do kardiovaskularnih bolesti, uključujući hipertenziju i arteriosklerozu.
Ispitivanja su pokazala da magnezij može da snizi krvni pritisak i poboljša djelotvornost inzulina kod starijih osoba. Dobri izvori magnezija, između ostalih, jesu banane, kajsije, kari-prah, pšenične mekinje i integralne žitarice.
Mislim dabi bilo dobr ici na ispitivanja minerala.A to nijedan lekar ne preporucuje.