Mirisna ljubičica donosi sreću u ljubavi i liječi dišne puteve i srce…

-

Mirisna ljubičica (lat. Viola odorata) jedan je od prvih i najljepših vjesnika proljeća. Od davnih vremena koristi se kao miris u kozmetici, u prehrani, te ljubičica kao lijek, ponajprije za dišne puteve i srce, ali ima i posebnu ulogu u ljubavnoj sreći…

Prema legendi ljubičica toliko osvaja svojim mirisom i ljepotom da je i ružni Hefest pridobio naklonost Afrodite pomoću njih…

- Google oglasi -

Također, Zeus je napunio livadu ljubičicama, kako bi utješio svoju ljubavnicu Lo, koju je, zbog Herine ljubomore, morao pretvoriti u junicu. Sama legenda o nastanku ljubičice je priča o tragičnoj ljubavi. Prve ljubičice, prema toj legendi, su nastale iz krvi Atisa, kojeg je ubila moćna božica Kibela.

Mirisna ljubičica

To je prekrasan glasnik proljeća i jedna od najmirisnijih biljki iz svoje porodice. Grci su je odabrali za simbol plodnosti, stari Rimljani su uživali u njenom slatkom vinu. Napoleon ju je posebno obožavao. Porodica obuhvata oko 500 jednogodišnjih ili višegodišnjih vrsta. Ovu mirisnu biljku, s prekrasnim ljubičastim laticama, u prošlosti su žene koristile za jutarnje umivanje. Ima jedna izreka koja kaže: “Ljubičica malen cvijet, al’ je voli čitav svijet”.

U tlu ima žućkasto-smeđi kvrgavi podanak s korjenčićima sličnim dlakama, iz koga izbijaju izdanci i razvijaju nove biljke. Listovi su na vrlo dugim peteljkama, zaokruženi, blago nazubljeni, pri osnovi srcoliki.

Za liječenje, listove treba sakupljati u proljeće, cvjetove kad se otvore, korijenje u jesen, a cijelu biljku u doba cvjetanja. Suši se u hladu na prozračnom mjestu kako cvjetovi ne bi izgubili boju. Cvijeta od marta do maja. Ponekad ponovo procvjeta u jesen. Cvjetovi su pojedinačni i nalaze se na dugim stabljikama, a vjenčić se sastoji od pet nepravilnih latica koje su ljubičaste, bijele, ružičaste ili svijetloljubičaste boje. Ne treba i ne smije se poistovjećivati s afričkom ljubičicom, jer to su, zaista, dvije posebne vrste.

- Google oglasi -

Stanište joj je u polusjeni. Razmnožava se diobom odraslih biljki. Tip zemlje koji joj odgovara je bez naročitih osobina, može i čvrsta ili krečnjačka zemlja, ali svježa. Redovno je treba zalijevati, dva do tri puta sedmično, tako da tlo ne ostane nikada potpuno suho. Klijanje iz sjemena je nepravilno, jer mnogi rani cvjetovi ne budu oprašeni.

Zbog širenja među biljkama treba ostaviti razmak od 20 do 30 centimetara. Sorte s punim cvjetovima naročito su pogodne za ivice gredica. Iako se brzo šire i izvrsno prekrivaju tlo, danas se još samo ponegdje uzgajaju kao pokrivač tla ili ivica na početku gredice. Kao samonikla biljka raste u svijetlim listopadnim šumama, među grmljem i šikarom, uz puteve i živice.

Ljubičica kao lijek

ljubičica

Mirisna ljubičica kao lijek može se koristiti protiv glavobolje, bolesti očiju, kostiju i zglobova, protiv bolesti krvnih žila, dišnih organa, srca, bubrega, mjehura i mokraćnih kanala, usne šupljine, duševnih bolesti i kože.

Cvjetovi bijele boje mnogo se rjeđe mogu naći u prirodi od ljubičastih. Kod ove prekrasne, sitne biljke sve se koristi kao lijek – cvijet, listovi, stabljika i korijen. Čak je i službena medicina pronašla njenu primjenu u proizvodnji preparata protiv kašlja, hripavca i bolesti dišnih organa, kao i srca.

U korijenu ima saponina, slično kao i kod jagorčevine, pa se zbog toga koristi za omekšavanje sluzi i lakše iskašljavanje. Sadrži salicilnu kiselinu, alkaloid violi, i odoratin, koji je najljekovitiji sastav u ljubičici, eterično ulje i neke soli, vitamin C, karoten…

Od ljubičice se spravljaju čaj, sirup, kapi, kupke, te razne masti za vanjsku upotrebu. Ljekovita svojstva ljubičice su brojna i još ne posve istražena. Mi vam donosimo recept za jedan vrlo jednostavan i svestran pripravak od mirisne ljubičice koji se priprema na sljedeći način.

Četri jušne žlice cvjetova ljubičice, svježih ili suhih, staviti u tamnu bočicu i preliti s 2 dl maslinova ulja. Ostaviti da odstoji tri sedmice u sjeni uz povremeno protresanje.

Nakon toga procijediti i pripravak koristiti za njegu lica, ruku, tijela, pogotovo tamo gdje je koža suha, stara i oštećena, a zagrijanim uljem masirati prsa kod kašlja i psihičkoga umora.

Čaj od ljubičice

Za pripremu čaja od mirisne ljubičice potrebno vam je:

  • 2 kašike osušenih i razmrvljenih dijelova biljke
  • 2,5 dl vode
  • kašika meda.

Suhu mješavinu preliti hladnom vodom, staviti na vatru, zagrijati do vrenja i kuhati još pet minuta. Procijediti i ohladiti da čaj bude mlak, pa dodati kašiku med. Čaj od ljubičice pije se prilikom zapaljenja grla, bronhitisa i to tri puta na dan po šoljicu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Tradicionalne tehnike farbanja jaja sa lukom, vinom, biljkama i aluminijskom folijom

Uskrs je nezamisliv bez šarenih i ukrašenih jaja koja simbolizuju novi život, buđenje prirode i porodično zajedništvo. Danas postoji...

Tinktura od koprive: Ljekoviti dar prirode koji možete napraviti sami

Tinktura od koprive sve je popularniji prirodni preparat među ljubiteljima biljne medicine, a razlog tome leži u njenim izuzetnim...

Čaj za heliko bakteriju – prirodna pomoć u borbi protiv infekcije

Helicobacter pylori, poznata i kao heliko bakterija, česta je bakterija koja može uzrokovati razne probavne tegobe, uključujući gastritis, čireve...

Najbolji čaj protiv alergije na polen – prirodno rješenje za sezonske alergije!

Alergije na polen mogu izazvati niz neprijatnih simptoma, ali prirodni načini ublažavanja tegoba postaju sve popularniji. Čaj protiv alergije...
- Google oglasi -

Zdravlje iz prirode: Limun i češnjak za čišćenje krvnih žila

Ovaj tradicionalni pripravak nudi prirodni pristup za čišćenje krvnih žila i borbu protiv suvišne masnoće u krvi. Korištenjem svježeg...

Proljetne ljekovite biljke: Pet moćnih saveznika prirodnog zdravlja

Proljeće je više od buđenja prirode – to je i pravo vrijeme za buđenje našeg organizma. Dani postaju duži,...

Ovo morate pročitati

6 zdravstvenih prednosti kokosove vode za žene

Kokosova voda je osvježavajuće piće koje čuva naše tijelo...

Kruške za zdravo i brzo mršavljenje

Ovo sočno, slatko voće prepuno je hranjivih tvari, uključujući...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas