Zašto nastaju modrice nakon udarca?

-

Modrice su uobičajena pojava, pa im ne posvećujemo naročitu pažnju čak ni kad su bolne. No, ako se javljaju često i bez očiglednog uzroka, trebalo bi otići ljekaru jer razlozi za to mogu biti vrlo ozbiljni.

Na modrice po nogama se navikavamo u najranijoj dobi. Gotovo čim počnemo raditi prve korake, počinju nam se događati i prvi padovi i udarci, nakon kojih se javljaju plavkasti tragovi na koži koje ćemo u životu imati još toliko puta da najčešće i ne obraćamo pažnju na njih.

- Google oglasi -

Iako je u većini slučajeva modrica posljedica neke mehaničke traume, udarac nije i ne mora biti njihov jedini uzrok. Ipak, postoji niz stvari koje o modricama ne znamo, a trebali bismo znati. Na primjer zašto ponekad nastaju modrice i bez udaraca, zašto mijenjaju boju, koji je najbolji način da se saniraju, ali i kada bi nas trebale zabrinuti i natjerati da se obratimo ljekaru.

Što su modrice?

Modrice su jedan od najjednostavnijih znakova koje vidimo golim okom na koži bolesnika, a uzrokovane su najčešće slabošću stjenke malih krvnih žila, ili kapilara, poremećajem u broju ili funkciji trombocita (krvnih pločica) ili poremećajem sistema zgrušavanja krvi.

Zašto nastaju nakon udarca?

Modrice, masnica, šljive, podliv ili hematomi, kako god ih zvali, riječ je o istim kožnim promjenama uglavnom plavičaste boje koje nastaju najčešće od udarca. Ustvari, događa se da uslijed udarca ili neke druge mehaničke traume dolazi do nagnječenja mišićnih vlakana i vezivnog tkiva. To uzrokuje pucanje kapilara iz kojih se krv zatim izlijeva pod kožu. Posljedica toga je modrica koja je u početku crvenkasta, a poslije mijenja boje od plave do zelene i žute te je bolna na dodir.

Zašto modrice mijenjaju boju?

Krv ima svoj pigment, hemoglobin, koji dovodi do toga da modrica polako mijenja boju. Naime, boja se mijenja postupno, kako okolna tkiva resorbiraju hemoglobin koji je izašao iz sistema cirkulacije, te zbog njegove razgradnje. Stoga, modrica uvijek u početku, neposredno nakon što se krv izlila iz kapilara pod kožu, ima crvenkastu boju, da bi nakon jednog do dva dana hemoglobin (protein koji inače sadrži željezo i ima funkciju prenošenja kisika) počeo poprimati karakterističnu plavo-ljubičastu boju.

- Google oglasi -

Ako se odjednom počinje stvarati više hematoma po tijelu, trebalo bi potražiti liječničku pomoć. S vremenom, kako ga okolna tkiva resorbiraju i modrica polako regredira, poprima zelenkastu, a na kraju i žućkastu boju. No, kad je modrica mala, ponekad se taj prijelaz u fazu zelenkaste i žute boje i ne primijeti. Općenito, treba reći i da su takve kožne promjene vidljivije u osoba svjetlije puti. U svakom slučaju, po boji se može zaključiti je li neko krvarenje svježe, ili je nastupilo prije nekoliko sati, prije dan-dva ili prije 5-6 i više dana.

Modrice po tijelu bez udarca

Iako je u većini slučajeva pojava modrice posljedica mehaničke traume, udarac nije i ne mora biti njihov jedini uzrok. Postoje brojni uzroci zašto mogu nastati modrice, a osim nakon udarca, ogrebotina i nagnječenja, one često nastaju i nakon punkcije vene, mogu se stvarati i spontano, odnosno bez nekog vidljivog i očitog razloga.

Zašto modrice nastaju spontano?

Kada kažemo da modrice nastaju spontano, to znači da ne postoji nikakva trauma koja ih je uzrokovala, nego zbog slabosti stjenke kapilara dolazi do njihove rupture, a potom i do istjecanja krvi iz oštećene krvne žile. Spontano nastajanje masnica može biti i znak nekog poremećaja u sistemu zgrušavanja krvi, te je u tom slučaju najbolje otići liječniku koji će provjeriti o čemu se radi i ima li razloga za zabrinutost.

Baš kao što se na voćkama vidi mjesto na kojima su natučene, tako se i na našem tijelu uslijed traume pojavljuju hematomi koji, kako cijele, tako mijenjaju boju.

Zašto su neki ljudi skloniji modricama?

Postoje neki nasljedni poremećaji u stjenci krvne žile koji se odnose na manjak elastina i kolagena. Kad krvna žila nema dovoljno tih elastičnih sastojaka, ona postaje kruta te na najmanji dodir, pa čak i spontano, dolazi do rupture njezine stjenke, do izlaska krvi iz žile te do stvaranja hematoma. Osobe starije dobi mogu biti sklonije nastanku modrica jer s godinama u organizmu prirodno dolazi do manjka elastina, no i osobe koje su na dugotrajnoj terapiji kortikosteroidima imaju povećanu sklonost stvaranju modrica. Osim toga, može se reći i da mala djeca mogu biti sklonija nastanku modrica zbog povećane aktivnosti koja nosi i veći rizik od udaraca i ozljeda.

Trebaju li modrice koje nastaju spontano biti razlog za brigu?

Ako se pretragama dokaže da se ne radi o poremećaju u broju ili funkciji trombocita niti o poremećaju faktora zgrušavanja, povećana sklonost nastanku modrica u pravilu nije zabrinjavajuća. To je više kozmetski nedostatak koji možda i jest nelagodan za bolesnika zbog neestetskih plavkastih mrlja, no medicinski nema veće značenje.

U kojem su slučaju spontano nastale modrice znak opasnosti?

Mnogo su opasnije modrice po tijelu koje su uzrokovane poremećajem funkcije ili broja trombocita ili poremećajem faktora zgrušavanja. Naime, takvi se poremećaji mogu javiti u sklopu neke teže sistemske ili maligne bolesti, čak i leukemije. S druge strane, opasno može biti i to što tada krvarenje može nastupiti i u nekom drugom organu, odnosno ono ne mora biti samo potkožno, već može ići i u središnji živčani sistem, a tada može uzrokovati po život opasne posljedice. Također je moguće krvarenje u probavnom traktu koje se manifestira kao promjena boje stolice (koja postane crna) ili se nalaze tragovi svježe krvi u stolici.

Postoje brojni razlozi zašto mogu nastati modrice, a osim udarca, ogrebotina i nagnječenja, one često nastaju i nakon punkcije vena. Također, može doći do krvarenja iz nosa, do povraćanja svježe krvi, iskašljavanja svježe krvi, do pojave krvi u mokraći ili pak, kod žena mlađe dobi, do produljenog menstrualnog krvarenja. U svakom slučaju, sve su to znakovi koji zabrinjavaju i zahtijevaju što raniju liječničku obradu, kako bi se provjerilo je li riječ o poremećaju na nivou trombocita ili na nivou faktora zgrušavanja.

Što se tiče poremećaja faktora zgrušavanja, oni su srećom, rjeđi i tu je prvenstveno riječ o nasljednim poremećajima zgrušavanja krvi, kao što je hemofilija (A i B) i Von Willebrandova bolest. Uglavnom, osobe koje imaju neki poremećaj zgrušavanja krvi sklonije su krvarenju pa se to može manifestirati, primjerice, i kod vađenja zuba, kada krvarenje traje dulje nego obično. No, treba naglasiti da postoje i neki lijekovi i dodaci hrani (varfarin, acetilsalicilna kiselina, klopidogrel, ginko, riblje ulje i vitamin E) koji mogu uzrokovati produljeno krvarenje, stoga obratite pažnju.

Kada obavezno liječniku

Ako se primijeti nešto neobično, ili da se odjednom počinje stvarati više hematoma po tijelu ili da oni više ne nastaju samo uslijed udarca, makar i blagog, nego da nastaju spontano, trebalo bi potražiti liječničku pomoć i obaviti potrebne pretrage kako bi se utvrdilo o kojem je problemu riječ. No, bilo bi dobro otići liječniku čak i ako primijetite da vam modrice nastaju već i uslijed blagog udarca, ili jačeg pritiska kako bi se utvrdilo radi li se o poremećaju u sistemu zgrušavanja.

Liječnik će vas tada uputiti na pretrage krvi iz kojih će se vidjeti imate li odgovarajući broj trombocita, i je li njihova funkcija uredna, te jesu li faktori zgrušavanja uredni. Ako liječnik nakon pretraga utvrdi da su svi faktori zgrušavanja, kao i broj, te funkcija trombocita uredni time se isključuju poremećaji na nivou krvi, pa se onda može pretpostaviti da je problem u slabosti stjenki krvnih žila i najčešće se u tom slučaju postavlja takva dijagnoza. Inače, kad je problem na nivou stjenke krvne žile, odnosno kad su one slabe, preporučuje se uzimati C vitamin.

Također, ponekad se može dogoditi da neko ima i jedan i drugi problem, primjerice i slabe stjenke krvnih žila i poremećaj trombocita. U tom slučaju se treba liječiti i zato je važno otići liječniku čim se primijeti učestalo ili spontano nastajanje modrica.

Kako postupati s modricama?

Čime mazati modrice od udarca i kako sanirati hematome? Ako je modrica veća, primijenjuju se hladne obloge ili led kako bi se postigla konstrikcija krvnih žila i zaustavilo krvarenje. Na taj se način ujedno sprečava nastanak otekline na mjestu ozljede. Kako ukloniti modrica uz pomoć voća i povrća pročitajte ovdje.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Stari narodni lijekovi za liječenje psorijaze

Psorijaza je kronična, genetski determinirana kožna bolest za koju...

Pistacij

Ove sjemenke izuzetno su bogate kalijumom, kalcijumom, vitaminima C,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas