Mononukleoza, također poznata kao “infektivna mononukleoza” ili “mono”, je zarazna bolest koju uzrokuje Epstein-Barr virus (EBV), obično poznat kao humani herpesvirus 4. Ova bolest se često prepoznaje po simptomima kao što su visoka temperatura, bol u grlu, umor i povećane limfne žlijezde. Mononukleoza se često naziva “bolest poljupca” jer se može prenijeti kroz kontakt s pljuvačkom zaražene osobe, uključujući poljupce.
Do infekcije dolazi kada se virus širi najprije po lokalnim limfnim čvorovima, a nakon toga ide i dalje kroz krv do svakog organa i dijela tijela.
Ovakav virus se prenosi i indirektnim kontaktom, a to onda znači da možemo da se zarazimo ako koristimo pribor za jelo koji koristi zaražena osoba, čašu, četkicu za zube i slično. Važno je također znati da se mononukleoza može prenjeti kapljičnim putem (kihanjem, kašljanjem…).
Mononukleoza simptomi
- Visoka temperatura
- Bol u grlu
- Umor i iscrpljenost
- Glavobolja
- Povećane limfne žlijezde na vratima, pazuhu i preponama
- Bol u mišićima i zglobovima
- Otečena jetra ili slezena (u rijetkim slučajevima)
Simptomi se obično javljaju oko 4-6 sedmica nakon izlaganja virusa, iako se razdoblje inkubacije može razlikovati. Većina ljudi se oporavlja bez ozbiljnih komplikacija, ali mononukleoza može biti ozbiljna, posebno kod osoba s oslabljenim imunitetom. U nekim slučajevima, simptomi se mogu pojaviti tokom nekoliko sedmica ili mjeseci.
Liječenje mononukleoze
Liječenje mononukleoze obično uključuje simptomatsku terapiju, kao što je odmor, hidratacija i uzimanje lijekova za smanjenje temperature i bolesti. Važno je da osobe koje su zaražene mononukleozom izbjegavaju blizak kontakt s drugima kako bi spriječile širenje.
Mononukleoza može biti ozbiljna bolest, posebno kod određene grupe ljudi. Većina zdravih osoba uspješno se oporavi od mononukleoze bez ozbiljnih komplikacija. Međutim, kod nekih osoba, posebno onih sa oslabljenim imunitetom, mogu se pojaviti ozbiljni simptomi i komplikacije.
Prehrana za zaražene mononukleozom
Dok ste zaraženi mononukleozom, važno je brinuti se o svom tijelu i pružiti mu adekvatne hranljive materije kako biste pomogli imunitetu da se izbori s infekcijom. Osim puno mirovanja ovo su savjeti za prirodni liječenje mononukleoze.
Evo nekoliko savjeta o prehrani tokom borbe s mononukleozom:
- Pijte puno vode i voćnih sokova – tekućina pomaže smanjiti temperaturu i bolove u grlu te spriječiti dehidraciju
- Hranite se namirnicama koje obiluju antioksidansima: voće, povrće, orašasti plodovi, sjemenke, biljna ulja, cjelovite žitarice, čajevi, kafa (turska) te čokolada s visokim udjelom kakaa
- Povećajte unos češnjaka koji je prirodni antibiotik
- Potrebno je konzumirati namirnice koje pozitivno djeluju na naš imunitet a to su crne bobice, trešnje i rajčice, a od povrća kelj, špinat i paprike
- 6 namirnica koje pouzdano jačaju imunitet
- Povećajte unos ribe i bijelog pilećeg ili purećeg mesa