Pored toga što predstavlja veliko uživanje, more ima pozitivno djelovanje na nas i naše zdravlje…
Morski vazduh i voda zaista su dobri kako za našu dušu, tako i za tijelo i mogu biti pravi lijek. Grci su bili prvi koji su primijetili ljekovito djelovanje mora.
Popularna talasoterapija – liječenje morskom vodom potječe iz Grčke. Koristila se za liječenje bolesti poput ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima.
More i zdravlje
Plivanje
Ako ste na odmoru aktivni, kada se vratite kući dugo ćete sačuvati energiju. Tokom plivanja, tijelo je bez odjeće, koža diše, višak otrova se izbacuje iz organizma putem znoja. Zato je važno da prije fizičke aktivnosti uzimate dosta tečnosti. Od korisnih dejstava plivanja treba da se pomene pozitivan uticaj na endokrine žlijezde, podizanje tonusa tijela, stimulacija imuniteta i jačanje seksualne želje.
Sunčanje
Kada je umjereno, sunčanje djeluje poput lijeka. Sunce pomaže u liječenju psorijaze i seboreje, obezbjeđuje sintezu vitamina D u organizmu, odlična je preventiva osteoporoze i reumatidnog artritisa, snažna je odbrana od raka.
Međutim, ako se pretjera sa sunčanjem, vitamin D se u tijelu pretvara u otrov i izaziva glavobolju i povraćanje. >>Vitamin d protiv raka
More liječi kožne probleme
Boravak u morskoj vodi je prijatan. Tijelo se osjeća lakšim, krv bolje cirkuliše, otrovi se ubrzano izlučuju, a mišići se bolje hrane krvlju. Morska voda povoljno utiče i na kosti i kardiovaskularni sistem. Kada ste u vodi, iskoristite priliku da što više angažujete mišiće. To će se veoma povoljno odraziti na vaš izgled. Dotjerat će te liniju i zategnuti kožu.
Morska sol je neobično bogata brojnim sastojcima. Među osamdesetak različitih minerala, elemenata u tragovima, karbonata i sulfata, prisutni su i kalcij, kalij, brom, natrij, mangan, magnezij, jod, željezo, fluor i silicijeva kiselina. Zbog svog bogatog sastava, morska voda blagotvorno djeluje na kožu i pomaže kod brojnih kožnih tegoba poput dermatitisa, psorijaze i ekcema.
Savjet je da sat i po prije ulaska u vodu ne jedete i da vodu uzimate samo prije obroka. Ukoliko pijete vodu poslije obroka, razrijedit će te želudačne sokove i izložit će te se neprijatnostima, poput ljetnih dijareja i infekcija.
>> 8 pravila uz koja ćete lakše preživjeti +40
Ronjenje
Uz plivanje, ne smijete da zaboravite ni na ronjenje. Ako je more čisto, sinusi se ispiraju tokom ronjenja. Boravak na moru duži od 15 dana u potpunosti bi izliječio probleme sa sinusima, kao i razne poremećaje u radu disajnih organa. >>Najbolji prirodni lijek za sinuse
Pijesak
Treba pomenuti i pijesak. Dok hodate po pijesku, aktivirani su svi mišići nogu, pa je to odlična viježba. Zategnut će te noge, ali i ukloniti bol usljed raznih povreda. Pijesak je odličan piling za tabane, a pola sata hodanja po pijesku je sjajna vježba za srce i kardiovaskularni sistem.
Morski zrak
Dok šetate ujutru plažom, dišite duboko. Negativni joni iz morskog vazduha podižu tonus cijelog organizma i sprečavaju da mjesecima nakon odmora dođe do razvoja bolesti. Ako se u blizini plaže nalaze borovi, isparenja iz bora pozitivno djeluju na astmatičare, ljude sa bolestima sinusa i raznim infekcijama.
Voda kao antidepresiv
Poslje fizičkog, na red dolazi i psihičko zdravlje. Kod ljudi koji dosta vremena provode u zatvorenim i tamnim prostorijama, boravak na moru podstiče stimulaciju hormona koji štite od depresivnih epizoda. Ako se depresija javi poslije završetka ljetovanja, vrlo je važno obratiti se ljekaru.