Žene se teže oporavljaju i imaju slabiji kvalitet života nakon moždanog udara nego muškarci. Iako se zna da se moždani udar javlja kod žena u starijoj životnoj dobi, ljekari smatraju da se na njegovoj prevenciji već treba poraditi u mladosti.
Bitno je znati prepoznati simptome moždanog udara te na vrijeme reagirati ukoliko do njega dođe. Naime, upravo pravodobna reakcija može itekako smanjiti štetu koju bi izazvao moždani udar.
Nisu svi moždani udari isti, neki mogu da budu tako blagi da žrtva nije ni svjesna činjenice da je pretrpjela moždani udar. U nekim slučajevima, osoba može da osjeća samo blagu obamrlost lica ili ruke, a tokom kratkog vremena može da ima i poteškoća u govoru ili jasnom razmišljanju. Kod nekih drugih, pak, moždani udar može da bude tako razarajući da prouzrokuje permanentnu paralizu ili, čak, smrt.
Simptomi moždanog udara kod žena
Žene češće od muškaraca imaju atipične simptome moždanog udara, koje nerijetko ne prepoznaju, a to su:
- gubitak svijesti
- opća slabost
- mučnina i povraćanja
- štucanje
- problemi s disanjem
- bolovi u tijelu
- halucinacije
- nagla promjena ponašanja
- dezorijentacija
Ostali simptomi moždanog udara zajednički su muškarcima i ženama.
Ova mješavina smanjuje holesterol, spriječava srčani i moždani udar
Moždani udar kod žena
Posebno ako se zna da se žene teže oporavljaju i imaju slabiji kvalitet života nakon moždanog udara nego muškarci.
Naime, žene imaju jedinstvene faktore rizika za moždani udar, kontraceptivne pilule i hormonsku nadomjesnu terapiju. Jednako tako, određeni poremećaji u trudnoći, kao što je preeklampsija, također mogu imati dugoročne posljedice po zdravlje žena i njihov rizik od moždanog udara.
Također, ne treba zaboraviti da hipertenzija, fibrilacija atrija, migrena, depresija i emocionalni stres mogu povećati rizik od moždanog udara.
Brzo prepoznavanje i rano djelovanje kod moždanog udara mogu spasiti čovjeka od negativnih posljedica.
Stoga je izuzetno bitna redovna kontrola kod ljekara i prakticiranje zdravog načina života, kao i održavanje zdrave tjelesne težine, konzumiranje zdravih namirnica, redovna tjelesna aktivnost, nepušenje i izbjegavanje prekomjernog konzumiranja alkohola.