Mučnina u želucu može biti samo posljedica osjetljivosti na hranu, ali također i znak nekog ozbiljnog zdravstvenog problema. Zašto nastaje mučnina, kako se riješiti mučnine u želucu, i koje ljekovito bilje vam može pomoći ublažiti mučninu, pročitajte u nastavku.
Svak je ponekad osjetio mučninu, ali ne i na isti način. Kod akutnih mučnina u želucu može se djelovati sa prirodnim preparatima. Ali, ako traje duže od tri dana, javite se liječniku.
Zašto nastaje mučnina u želucu?
Mučnina u želucu može biti uzrokovana brojnim hemijskim promjenama u organizmu, ali također i mnogim drugim različitim faktorima. Od emocionalnih promjena i kretanja, pa sve do odvratnih mirisa mogu biti uzročnici mučnine. Još uvijek predstavlja misteriju činjenica da neki ljudi bez problema podnose plovidbu uzburkanim morem. A drugi ne mogu da podnesu ni 15 minutnu vožnju čamcem a da im ne bude muka u želucu.
Nekima se smuči od samog pogleda na krv ili od mirisa pokvarene hrane, dok drugima to ni najmanje ne smeta. Neka jela za nekoga predstavljaju pravi gurmanski užitak, dok neko drugi osjeća mučninu od njih. To govori koliko može biti individualan uzrok mučnine.
Način na koji uopšte osjećamo mučninu, također je u velikoj mjeri individualan. Kod mnogi osoba stalna mučnina u želucu često je praćena i bolom u želucu. Vrtoglavica, znojenje, glavobolja, podrigivanje, nizak krvni pritisak, ali i opća slabost često dolaze sa mučninom.
Mučnina može biti alarm za srčani udar
Mada mučnina u većini slučajeva nije znak nekog ozbiljnog problema, ona ipak može biti dio grupe simptoma koji čine predznake za srčani udar ili za moždani udar. Pogotovo kod žena, stalna mučnina u želucu i simptomi slični kao kod gripe, mogu da budu predznaci srčanog napada. Što takožer može da važi i za muškarce, samo u malo manjoj mjeri.
Zato, svako ko spada u rizičnu grupu od srčanih i moždanih napada ili možda nekih drugi ozbiljnih bolesti, i ako je prisutna stalna mučnina u želucu, mora se javiti liječniku što prije.
Mučnina u trudnoći
Zahvaljujući hormonskim promjenama u organizmu, najmanje polovina trudnica pati od mučnine, a iz istog razloga je mnoge žene osjećaju neposredno pred početak menstruacije. Mučnina u trudnoći je obično brzo prolazna, nestaje kao što se i pojavila, sam od sebe.
Kako se riješiti mučnine u želucu?
U većini slučajeva kod akutnih stanja, protiv mučnine pomažu prirodni preparati. Često su djelotvorni isto kao farmaceutski lijekovi (tablete protiv mučnine u ljekarnoj koje dobivamo na recept), a pritom ne izazivaju neželjena nuspojave i dodatne probleme.
Međutim, ako je prisutna stalna mučnina u želucu praćena i drugim simptomima, ili je popratna pojava nekog težeg oboljenja, mora se liječiti uz stručnu medicinsku pomoć.
Izuzetak su i pacijenti koji se liječe od raka i podvrgnuti su kemoterapiji. Intenzivna stalna mučnina u želucu do koje kod njih ponekad dolazi može da bude tako žestoka da mogu biti potrebne i ozbiljnije mjere. Na sreću, danas postoje lijekovi protiv mučnine koji su pokazali veoma dobre rezultate za ovakve slučajeve, što je uistinu jedino pravo rješenje za njih.
Blagotvorno ljekovito bilje protiv mučnine
Veliki broj osoba trči u ljekarnu, tražeći djelotvoran lijek protiv mučnine. Međutim, često ne moraju da idu dalje od sopstvenog špajza. U nastavku pročitajte koje namirnice i ljekovito bilje možete koristiti za ublažavanje i uklanjanje mučnine u želucu.
Đumbir protiv mučnine
Ovaj korijen ima dugu tradicionalnu historiju kao jako djelotvoran lijek za mučninu. Još su ljekari u antičkoj Grčkoj znali za ova dejstva đumbira.
U jednoj studiji koja je rađena po principu slučajnog uzorka, čiji su rezultati objavljeni u Britanskom medicinskom časopisu “Lanceta”, đumbir se pokazao kao djelotvorniji lijek od dramamina u sprečavanju pojave mučnine koja je povezana sa putnom bolešću.
Čaj protiv mučnine
Čaj od kamilice – Tradicionalno je sredstvo koje se upotrebljava za lakšu probavu. Opušta liniju glatkih mišića sistema za probavu, tako što djeluje antispazmodički. Tako je i izvrstan lijek za mučninu u želucu. Međutim, mnogi su alergični na kamilicu. Stoga, ukoliko patite od polenske groznice, bolje ga je izbjegavati.
Čaj od bosiljka – Ova prekrasna biljka nije samo ukusan začin u talijanskoj kuhinji. Nego je i jako djelotvoran lijek za mnoštvo poremećaja u probavi, između ostalog i mučnina u želucu, povraćanje, ali i bolovi te grčevi u želucu. Čaj se priprema vrlo jednostavno.
Čaj od kima – Ove sjemenke se često koriste kao začin za peciva i poznate su po svome blago pikantnom ukusu i aromi. Kim pripremljen u vidu čaja poboljšava probavu, istjeruje gasove i smanjuje mučninu u želucu.
Dovoljan unos vitamina može spriječiti mučninu
Vitamini B-kompleksa, u koje je uključen i B6, mogu da potpomognu probavi. (B vitamini općenito pomažu u metabolizmu), mada neka obimnija istraživanja nisu rađena do sada, sami pacijenti svjedoče da im te vrste vitamina ublažavaju kroničnu mučninu.