Lat. Plantago lanceolata naziva se muška bokvica, odnosno uskolisni trputac, dok ženska bokvica (Plantago major) nazivaju velikim trpucem ili bokvicom ženskom. Prema obliku listova razlikuju se ženska ili širokolisna bokvica ‘P. major’ i muška, uskolisna bokvica ‘P. lanceolata’.
U medicini se više cijeni muška bokvica (Herba Plantaginis lanceolatae ). Bokvica muška ili trputac muški trajna je biljka s prizemnim, uskim, sulicastim, golim i žilavim listovima. Na listovima je naglašeno 3 do 5 provodnih žila. Cvjetna stapka je bez listova, uglasta i uspravna, a završava zeleno-smeđim cvjetnim klasom. Plod je dvosjemeni tobolac. Raširena je po cijeloj Evropi, a nalazi se na livadama, svijetlim prozračnim šumama.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se skupljaju korijen, listovi prije cvatnje, a sjeme nakon što sazrije.
Muška bokvica
Bokvica muška ili trputac muški sadrži mnoge ljekovite materije koje joj daju sposobnost u liječenju svih oboljenja organa za disanje, kod veće ili manje sluzne izlučevine. Izvrstan je prirodni lijek kod plućne astme, upale plućnih vrhova, kašlja, hripavca, čak i tuberkuloze pluća.
Za lijek se najviše koristi list, od širokolisnih vrsta za rane i obloge, od uskolisnih vrsta protiv plućnih unutarnjih bolesti te ženskih bolesti. Bokvica izvrsno potpomaže u liječenju tuberkuloznih bolesti pluća. Bokvica je posebno pogodna za djecu jer joj je sok ukusan, naročito kada se zasladi šećerom ili medom.
>>Bokvica kao svemogući lijek i kako se sve priprema saznajte OVDJE
Čaj od lista bokvice
Čaj od listova bokvice treba piti što je moguće topliji. Najbolje je jedna šoljica čaja odmah ujutro – natašte, a zatim 1-2 šoljice preko dana i još jedna uvečer, prije spavanja. Tako se postiže mirna noć.
Priprema čaja: Narezane ili razmrvljene listove bokvice (2 kašičice) prelijte šoljicom vruće vode i ostavite da odstoji deset minuta. Procjedite i medom.
Svježe zgnječeno lišće služi kao oblog koji se stavlja na mjesto uboda insekta ili ujeda zmije. Također se stavljaju oblozi kod vrućih oteklina i rana koje teško zarastaju.
Sok od svježeg lišća koje dobro izgnječimo, nakapa se na ranu, te zaustavlja krvarenje i ubrzava zarastanje, sprečava upalu i ublažava bol. Oblog od lišća hladi noge nakon dugog i napornog hodanja.
Sok od bokvice
Potrebno je 200 grama lišća bokvice, 100 g koprive (Urtica dioica), 100 g maslačka ( Taraxacum officinale) 100 g stolisnika (Achillea millefolium). Sve se dobro zgnječi, istisne kroz čistu lanenu krpu, procijedi, zatim prokuha uz skidanje pjene koja se skuplja na površini. Dobivenom soku dodaju se dvije velike kašike meda, pa se to ponovo kuha dok se ne zgusne tako da postane končasto. Kada se sok ohladi, ulijeva se u boce, a da se ne bi pokvario, doda se svakoj boci čašica rakije. Prije upotrebe pomiješa se sa toplom vodom, pola – pola.