Mušmula je prirodni lijek i poslastica koju možete iskoristiti na brojne načine

-

Mušmula (lat. Crataegus germanica; sin. Mespilus germanica) je još jedna biljka iz porodice ruža (uz jabuku, krušku, dunju, šljivu i oskorušu), koja ima više od 100 rodova i 3.000 biljnih vrsta. Drvo naraste do sedam metara, a daje plodove dok je mlado. Često se kalemi na dunju i krušku, i već iste godine može da rodi.

U Evropi se gaji milenijumima, posebno u Francuskoj, a bila je veoma popularna u srednjem vijeku, a smatra se da je porijeklom iz centralne Evrope, ili predjela oko Kaspijskog mora. Mušmula cvijeta kasno, krajem aprila, pa joj mrazevi ne mogu naškoditi, a cvjetovi su bijelo ružičasti, slični jabukovim.

- Google oglasi -

Listovi su duguljasti, također slični jabukovim, mat, tamnozeleni i maljavi. Sazrijeva poslije, oko 180 -190 dana. Plod, koji liči na krušku ili jabuku, je zelenkasto smeđ, tamnosmeđe, riđ ili čokoladno smeđ, s proširenom čašicom, i prečnik mu je oko pet centimetara.

Mušmula ljekovita svojstva

Plodovi mušmule su osvježavajući, ukusni i zdravi. Poznata je po svojim ljekovitim svojstvima, jednostavnom uzgoju, zanimljivim receptima i likerima koji se mogu dobiti od nje. Mušmula je snažno protuupalno sredstvo koje blagotvorno djeluje na cijeli organizam.

Stoljećima se koristi za probavne tegobe – suzbija crijevne i želučane upale, eliminira nadutost.

Snažan je prirodni laksativ. Zbog svog antivirusnog i antibakterijskog djelovanja, pomaže pri ublažavanju upale krajnika i dišnih puteva.

- Google oglasi -

Mušmula ili kako je u narodu poznata i kao divlja kruškica bogata je hranjivim i ljekovitim sastojcima.

Sadrži bjelančevine, ugljikohidrate, tanin, pektine, organske kiseline (jabučna, vinska, limunska). Obiluje vitaminom C te vitaminima iz B skupine. Izvor je kalija, kalcija, željeza i magnezija.

Mušmula je prirodni lijek i poslastica koju možete iskoristiti na brojne načine. Zreli plodovi su izvrstan laksativ i diuretik.

Blagotvorno djeluju na upalu želučane sluznice, ali i na mnoge druge želučane tegobe.

Zbog zavidne količine vitamina C, preporučuju se za liječenje skorbuta.

Pektin prisutan u ovom voću pomaže u snižavanju kolesterola, pospješuje rad crijeva, sprječava zatvor te pomaže u liječenju raznih upalnih procesa u organizmu.

U narodnoj medicini smatra se da mušmule poboljšavaju vid. Također, jačaju jetru i bubrege, hrane krv, dobre su protiv slabosti u leđima i koljenima, protiv vrtoglavice i impotencije.

Kad se uberu mušmule, a to treba činiti kad lišće počne da opada, čak i poslije prvih mrazeva, tvrde su i opore, pa ih treba ostaviti nekoliko nedjelja da sazriju, gotovo ugnjile. „Meso” tada postaje meko, sočno, kiselkasto i kremasto, kao puter od jabuke, a neki kažu da podsjeća na ukus jabukovače, a neki na vino.

Od mušmule se može praviti marmelada, liker i rakija.

Liker od mušmule

Potrebni sastojci:

  • 600 g zrelih mušmula
  • 500 ml rakije (lozovače ili šljivovice)
  • 250 g šećera ili med

Priprema:
Mušmule dobro operite, zatim osušite i stavite u veću sterilizovanu teglu. Rakiju i šećer/med stavite u posudu pa na srednje jakoj temperaturi zagrijavajte sve dok se šećer ne otopi. Prelijte sve preko mušmula i zatvorite teglu. Tegla treba da stoji na tamnom, hladnom i suhom mjesto pa je narednih sedam dana svakodnevno jednom protresite. Zatim liker ostavite da miruje minimalno tri sedmice, a nakon toga ga možete procjediti i uliti u flaše.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kantaria muška – Gorka kitica

Opis biljke: Kantaria muška ili Gorka kitica jednogodišnja je ili...

Metabolizam i ishrana

Šta god da pojedete, prosto se "zalijepi" na vas...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas