Na istoku se liječi drugačije

-

Istočnjačke civilizacije imaju svakako najdužu tradiciju u upotrebi pa i u liječenju gljivama. Prvi japanski zapis o tome datira još iz 199 godine prije nove ere i govori o japanskom caru Chuai-u i shiitake gljivama koje je dobio od jednog domorodačkog plemena.

Godine 1936. u Tokiju je osnovan institut za istraživanje gljiva. Japan je , oslanjajući se sa jedne strane na viševijekovnu tradiciju, a uz pomoć modernih medicinskih tehnika istraživanja, doprinijeo mnogobrojnim korisnim otkrićima u ovoj oblasti. Poznata je i misao osnivača ovog instituta ljekara Kisaku Morija da zapadna civilizacija nema lijekova koji su bili primjenjivani u praksi dvije i više hiljada godina kao što su to radili dalekoistočni narodi i da ni jedan zapadni lijek nije bio primjenjivan i ispitivan na tolikom broju ljudi kao što su bili preparati istočnjačke narodne medicine. I pored svega toga mikoterapija jako sporo krči put u savremenoj medicini.

- Google oglasi -

Istočnjačka medicina

Dosadašnji princip liječenja modernog čovjeka je bio “liječenje nakon oboljenja”. Od terapije se očekuje radikalno i brzo poboljšanje zdravstvenog stanja prije svega antibioticima i kirurškim zahvatima u najtežim slučajevima. Da li je poslije toga jedinka izliječena ili samo zaliječena zamjenjujući jedan poremećaj drugim i prinuđena da nakon toga prijeđe sa jednog uobičajenog na sasvim drugačiji način života?

Međutim u posljednje vrijeme raste svijest o preventivnom djelovanju na sopstveno zdravlje. Upravo na tom polju je dejstvo ljekovitih gljiva i najuočljivije. Ali na žalost ovakvi metodi su kod nas i dalje obavijeni nevjericom, anonimnošću i elementarnim nepoznavanjem.

Veliki je broj eksperimenata vršen u zadnjih 50 godina, posebno u Japanu, Koreji, Kini, Rusiji i Americi, kako bi se verifikovalo iskustvo tradicionalne istočnjačke medicine. Rezultati istraživanja ukazuju na potvrdu svega navedenog i “još ponečega više”, a ilustracija za to može da bude i mnoštvo patenata koji su proizišli iz ovih istraživanja. Iako postoje primjeri da se ljekovitim gljivama dolazilo do izlječenja i najtežih i najkomplikovanijih oblika bolesti treba ipak reći da je njihova prevashodna prednost u njihovom preventivnom djelovanju, efikasnom djelovanju pri blažim oblicima ispoljavanja bolesti, olakšavanju tegoba kroničnim bolesnicima kao i ubrzavanju oporavka nakon medicinski saniranih urgentnih stanja.

Po svojoj prirodi, kao bića različita i od biljaka i od životinja, gljive treba da zauzmu osobeno mjesto u strukturi ishrane, negdje između mesa i povrća.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ulje od konoplje najbolji izvor omega kisalina

Ulje od hladno cijeđenih sjemenki biljke Cannabis sativa proglašeno...

Psyllium ljuskice, saveznik probave koji čisti poput spužve

Psyllium ljuskice su dobivene iz ovojnice sjemena biljke Plantago ovata,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas