Nadutost i vjetrovi veoma su čest problem o kojem se rijetko govori. Tijelo u prosjeku dnevno proizvede oko 2 litre gasova koji se uglavnom sastoje od bezmirisnih para. Gasovi najčešće nastaju zbog hrane koja se teško probavlja. Ugljikohidrati i šećeri uzročnici su gasova, a neugodne zvukove i neprijatan miris najčešće uzrokuju laktoza i fruktoza.
Osim toga, način na koji jedete može uzrokovati nadutost u stomaku i gasove, pa se stoga potrudite da jedete polako kako ne biste progutali previše zraka koji kasnije mora izaći van.
Ako želite spriječiti ovaj neugodni problem, otkrivamo vam nekoliko savjeta.
Nadutost i vjetrovi
Pažljivo s mahunarkama – Mahunarke sadrže nutritijente koji su veoma hranjivi i zdravi, pa ih stoga ne biste trebali izbjegavati. No, budući da uzrokuju gasove, vodite računa o načinu na koji ih kuhate. U varivo za vrijeme kuhanja dodajte kašiku jabučnog ocata, nekoliko zrnaca komorača ili anisa.
>> Kako spriječiti nadutost stomaka
Manje tečnosti – Trudite se da pijete manje gaziranih sokova. Gazirana pića sadrže plin CO2, a mjehurići koje gutate ostaju u vašem stomaku i na njih se lijepe bakterije iz crijeva što rezultira neugodnim i glasnim vjetrovima.
Izbjegavajte brzu hranu – Brza hrana sadrži hemijske aditive koji se vremenom sakupljaju u crijevima, te uzrokuju nadutost i vjetrove.
Masaža stomaka – Ugodni vanjski podržaji mogu ubrzati rad crijeva i pomoći da se hrana lakše probavi. Izmasirate stomak u smjeru kazaljke na satu, stavljate tople obloge ili si priuštite ugodnu kupku.
>> Domaći napitak protiv nadutosti – Recept
Čaj protiv nadutosti
Kako biste ublažili ili spriječili ovu neugodnu pojavu najbolji prirodni lijek za to je da pijete čaj protiv nadutosti od ovi ljekoviti biljaka.
Čaj od kima djelotvorno ublažava probavne smetnje. Dnevno pijte jednu šoljicu čaja od kima, a u situacijama kada vas nadutost i vjetrovi učestalo muče, možete piti i do tri šoljice čaja dnevno.
Čaj od mente tvrde istraživanja ima snažna antispazmodička svojstva, što znači da pomaže crijevima da se opuste. To pomaže u ublažavanju groznog crijevnog plina i nadutosti. Protuupalna svojstva ovoga čaja pomažu u ublažavanju nelagode u želucu, što može uzrokovati nadutost i pojavu plinova.
Čaj od đumbira ima vrlo umirujuće djelovanje na sve organe, posebno na probavni trakt. Oni koji pate od sindroma iritabilnog crijeva sa simptomima nadutosti čaj od đumbira najbolje je riješenje. Čaj je najbolje popiti ujutro na prazan želudac jer će poboljšati rad crijeva.
Čaj od korijena maslačka prirodni je diuretik, što znači da pomaže vašem tijelu da izbaci višak tekućine i eliminira toksine. To će nadalje pomoći u ublažavanju nadimanja.
>> Nemojte piti tablete da biste riješili probleme u želucu i probavnom sustavu – Evo šta je dobro za želudac
Prirodni lijek za vjetrove
Kao najbolji prirodni lijek za neugodne vjetrove koristite ove biljke: peršin, komorač, kajenskie paprike, đumbir i sjemenke kima, one sprečavaju razmnožavanje bakterija odgovornih za nastajanje vjetrova. Uz ove biljke u svojoj ishrani pojačajte unos probiotika. Probiotici pomažu kod raznih vrsta probavnih smetnji. Odlično djeluju kod bolova u trbuhu, grčeva, nadutosti, proljeva i zatvora. Mogu biti korisni za osobe sa sindromom iritabilnog crijeva. Prirodni izvor probiotika je fermentirana hrana poput jogurta, kefira, kiselog kupusa, jabučni ocat, kiseli krastavci i razni sirevi.
Ako se redovno uzima smjesa cimeta i meda smanjuje se nadutost, a vjetrovi potpuno nestaju.