Protiv tvrde stolice uz pomoć prirodnih lijekova

-

Ako vas muči dugotrajni, hronični zatvor stolice, najvjerovatnije je posljedica nepravilne prehrane. Morate pažljivo osmisliti svoj meni i držati ga se. A kako bi ublažili tegobe koje sa sobom donosi, konzumirajte ove prirodne lijekove protiv tvrde stolice.

Prirodnim lijekovima protiv tvrde stolice

Čaj od bijelog sljeza (Althaea officinalis L.) s medom. Pije se 40 dana po tri puta dnevno, natašte, u podne i navečer po jedna šoljica. Kako se priprema?. Uzme se 20 grama bijelog sljeza na pola litre vode, 12 sati drži potopljeno, zatim nastaviti da u istoj vodi proključa.

- Google oglasi -

Onda se pridodaju još 2 kašike meda i kuha se oko 5 minuta. Time se probava odlično popravlja, a dobro je i za prsa. Uz ovaj lijek trbuh i želudac uvijek držite toplim.

Bosiljak (Ocimum basilicum L.) je također izvrstan za probavu. Uzme se jedna boca, napuni se do polovine bosiljkom, lišćem i cvatom, nadolije se vinom i ostavi 8 dana. A može se po nuždi već i za dan-dva uzeti. Na 2/3 ovog vina dodajte 1/3 maslinovog ulja i pije 40 dana po 3-4 velike kašike.

Kravljak i lincura u rakiji je izvrsno sredstvo protiv tvrde stolice. Uzme se 75 grama isitnjenog korjena velikog kravljaka (Carlina acaulis L.) i kao olovka debelo korijena od lincure (Gentiana lutea L.), 75 grama isto usitnjenog, na jedan litar rakije i ostavi 5 do 8 dana. Ocijedi se i pridoda 250 grama meda, te dobro razmuti. Od ovako pripremljene rakije uzeti dnevno po jednu malu kafenu kašiku razblaženo u vodi.

Protiv tvrde stolice uz pomoć metvice

Metvica je melem za probavu. Mjesec dana treba stavljati svaku večer u čistu posudu po 15 grama svježe pitome metvice ili 5 grama suhe u jednu litru vode. Kuhati dok se količina vode ne prepolovi. Tada skinuti s vatre, ohladiti, procijediti u čistu staklenku i začepiti. Ujutro otpočeti natašte piti po jednu malu kafenu šolju, i dalje nastaviti svakog sata po 1 mala šolju dok se pripremljena količina ne potroši.

- Google oglasi -

Kako bi se izbjegli problemi s probavom konzumira se ova hrana: ječam, pšenica, riža, tjestenina, makaroni, karfiol, kelj. Meso pileće, janjeće i teleće. Sve dobro skuhano, ne puno slano. Mlijeko kuhano i pravi maslac. Kruh dvopek, cvibak, pogače i grambrot.

- Google oglasi -

5 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Cikorija – Ljekovita biljka za zdravlje cijelog organizma

Lisnata cikorija nije naročito proširena kao povrtlarska kultura, no...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas