Bademi su puni vitamina i hranljivih materija, sadrže veliki broj zdravstvenih prednosti, ali njihovu hranljivost još ćete više osjetiti kada su natopljeni preko noći u vodi.
Ipak, ne trebate ih previše konzumirati, dovoljno je 4 ili 5 badema dnevno zbog amigdalina koji je jak. Mežete ga konzumirati tako što potopite 4 badema u čaši vode, ostavite preko noći i popijete ujutro.
Iz mokrih badema organizam će još bolje da “upije” njihovu hranjivost, vitamine i minerale, stimulisati aktivnost enzima u tijelu i poboljšati probavu. Natopljeni bademi imaju više vitamina B i enzima poput lipaze od suhi badema i ukusniji su. Također, blanširani bademi su dobar izvor kalijuma, vlakana, proteina i zdravih masnoća, uključujući monozasićene i polizasićene masne kiseline, dok s druge strane imaju malu količinu zasićenih masti.
Bademi za šta su dobri
Smanjuju rizik od nastanka srčanih bolesti
Bademi su odličan izvor zdravih masti koje štite zdravlje srca i cjelokupnog krvotoka. Odličan su izvor antioksidacijskih spojeva koji smanjuju rizik od nastanka srčanog udara.
Uz to, bademi su jako dobar izvor vitamina E, flavonoida koji ublažava hroničnu upalu. Odličan su izvor minerala, kao što su magnezij, kalcij, kalij, bakar, mangan i arginin. Sve su to spojevi koji imaju odlično djelovanje na zdravlje kardiovaskularnog sistema.
>>Namirnice koje srce jednostavno ne podnosi
Istraživanja su pokazala da bademi smanjuju razinu lošeg (LDL) holesterola i povećavaju razinu dobrog (HDL) holesterola. Svakodnevnom konzumacijom badema ćete spriječiti nakupljanje plaka unutar krvnih žila i preporučuju se svim osobama koje imaju povišen krvni tlak.
Poboljšavaju zdravlje kože
Bademi su odličan izvor vitamina E i antioksidanata koji smanjuju razinu slobodnih radikala, održavaju kožu zdravom i mladolikom. Naučnici su ustanovili da bademi mogu smanjiti rizik od nastanka oštećenja uzrokovanih izlaganjem UV zrakama i na taj način smanjiti rizik od nastanka raka kože.
Potiču rad probavnog trakta
Korica badema sadrži probiotike koji poboljšavaju zdravlje i potiču rad probavnog trakta. Probavni trakt se sastoji od niza dobrih bakterija koje su neophodne za njegov pravilan rad. Bez tih bakterija se povećava rizik od nastanka niza problema i poteškoća u radu probavnog trakta.
Smanjuju rizik od nastanka raka i upale
Bademi su jako dobar izvor antioksidanata koji smanjuju razinu slobodnih radikala u tijelu. Slobodni radikali povećavaju rizik od nastanka kronične upale i kancerogenih stanica. Znanstvenici su ustanovili da bademi mogu smanjiti rizik od nastanka raka debelog crijeva i raka dojke.
Bademi imaju alkalno djelovanje
Alkalna hrana regulira pH vrijednost u tijelu i smanjuje rizik od nastanka niza bolesti. Jača imunološki sistem i potiče rad probavnog sistema. Dosadašnja istraživanja su pokazala da povećanjem unosa alkalnih namirnica možete smanjiti rizik od nastanka i širenja kancerogenih ćelija jer one ne mogu preživjeti u alkalnim uvjetima. >>Alkalne namirnice
Bademi za mršavljenje
Koristan su saveznik i za mršavljenje jer njihova bogata količina vlakana smanjuje osjećaj gladi, a time i unos kalorija i podstiče gubitak kilograma.
Natopljeni bademi
Namakanjem badema u vodi smanjuje se količina tanina i kiselina koji se nalaze u ljusci orašastog voća, a koji mogu smanjiti apsorpciju hranjivih tvari iz badema u tijelu.
Iz mokrih badema tijelo će još bolje “upiti” svu njihovu hranjivost, vitamine i minerale te stimulirati aktivnost enzima u tijelu, čime se poboljšava probava. Dodatni je plus namočenih badema taj da su mokri bademi još ukusniji od suhih te se mogu koristiti u brojnim receptima.
Namočeni bademi imaju više vitamina B i enzima poput lipaze od suhih badema. Blanširani bademi također su dobar izvor kalija, vlakana, proteina i zdravih masnoća, uključujući monozasićene i polizasićene masne kiseline, dok s druge strane imaju malu količinu zasićenih masti. U bademima se nalaze i kalcij i željezo te moćni antioksidansi koji pridonose dobrom sveukupnom zdravlju.
Kako namakati bademe? Najbolje je metoda 24-satno namakanje u dvije vode. Oko 250 grama badema stavite u posudu ili lonac i prelijte ih toplom vodom. Nakon 12 sati iscijedite vodu i dodajte bademima dvije male kašičice soli. Nakon toga ponovno napunite posudu toplom vodom i ostavite bademe u njoj još 12 sati.
Nakon 24-satnog namakanja lako ćete skinuti smeđu ljusku s badema, ako se već nije sama odvojila. Tako namočene bademe možete koristiti sedam dana, tokom kojih neće izgubiti ništa od svoje nutritivne potentnosti