Iako većini neugodni vjetrovi izazivaju nelagodu, posebno ako su glasni, vjetrovi su normalna tjelesna reakcija koja se događa u crijevima. No što nam tijelo zapravo želi reći ovom pojavom?
Smrdljivi vjetrovi i nadutost mogu varirati od bezopasnih do potencijalno teških pojava. Možda nije uvijek lako identificirati što se krije iza stalni nekontrolirani vjetrova zbog niza mogućih uzroka.
Mnogi razlozi za neugodne vjetrove vrte se oko hrane ili lijekova. Međutim, neki uzroci mogu ukazivati na temeljno zdravstveno stanje.
Neugodni vjetrovi
Poremećaj broja bakterija
Bakterije izazivaju fermentaciju, odnosno razgradnju hrane koju smo pojeli. Taj proces započinje u želucu i nakon toga u debelom crijevu, ali ponekad se nastavlja i u tankom zbog čega dolazi do oslobađanja plinova koje izbacujemo u obliku neugodnih vjetrova.
Uzrok tome može biti viroza, ali i prehrana. Osjetite li nadutost i težinu u želucu izbjegavajte namirnice koje napuhuju poput avokada, šljiva, graha i leće, luka i češnjaka.
Jedete na brzinu
Ako imate naviku jesti brzo ili pričati dok uživate u obroku, tokom ove radnje progutate velike količine zraka. Zrak pomiješan s hranom dolazi do želuca i uzrokuje nadutost, a time i oslobađanje plinova.
Što više zraka unesete u tijelo tako će se više vaš trbuh napuhati. Većinu ćete izbaciti podrigivanjem, a dio koji prođe kroz ostatak probavnog sustava izlazi u obliku vjetrova.
Intolerancija na hranu
Iako ste možda tokom cijelog života uživali u mlijeku i mliječnim proizvodima bez ikakvih problema, to se tokom godina života može promijeniti. Tijelo tako može postati intolerantno na laktozu u ovim namirnicama te je ne može probaviti, zbog čega se možete osjećati napuhano i tromo te ispuštati vjetrove.
Isto vrijedi i za gluten – sastojak brojnih žitarica koji intolerancijom postaje neprobavljiv te izaziv probleme u probavi, a time i plinove.
>>Nekoliko korisni savjeta kako se brzo riješite nadutosti pročitajte OVDJE
Neredovita probava
Obavljanje velike nužde presudno je za zdravlje vašeg organizma. Na taj način iz tijela izbacujete ostatke hrane koji mu nisu potrebni. No ako odbačena hrana ostane predugo u probavnom traktu, bakterije koje ‘odrađuju’ svoj posao uzrokuju fermentaciju i oslobađanje plinova koji se gomilaju u crijevima.
Na kraju, izlaze u obliku vjetrova neugodnog mirisa. Imate li problema s probavom, pijte puno tekućine, počnite vježbati i prehranu osvježite namirnicama bogatim vlaknima.
Teška hrana i gazirana pića
Hrana koju unosite u organizam u njemu ostaje dugo i tokom procesa probave, koji započinje u ustima, prolazi kroz brojne promjene. Pržena i masna hrana vrlo je teško probavljiva te se dugo zadržava u crijevima.
Time se tokom probave oslobađa velika količina plinova koji uzrokuju neugodne vjetrove. Isto vrijedi i za gazirana i slatka pića koja u sebi sadrže mjehuriće zraka i time otežavaju proces probave.
>>Prirodni lijek za probavne smetnje