Pogledajte popis najvećih zabluda u vezi sa dijetom za mršavljenje, a tome nas pogrešno uče svi pozvani i nepozvani stručnjaci.
Znate da ne treba vjerovati svemu što se piše. Ipak, jaja niste jeli mjesecima, a pomfrit ne možete ni pogledati bez osjećaja krivice. Pogledajte najgore savjete za dijetne režime kojima smo okruženi jer oni mogu narušiti i zdravlje.
Masnoće vas debljaju?
To zavisi od vrste masnoća koje konzumirate. Masnoće u čipsu i keksu mogu podići holesterol mi povećati rizik od nekih bolesti. Ali, dobre masnoće, koje sadrže bademi, avokado i losos, štite vaše srce i podržavaju sveukupno zdravlje.
Prestanite s međuobrocima?!
Ne slušajte ovu priču. Male, ali češće porcije su odlične za suzbijanje gladi i kontrolu veličine porcija i vuku nas na zdraviji izbor. Pametni međuobroci kao što su orašasti plodovi, voće i jogurt vašu će energiju zadržavati na visokom nivou tokom dana.
Kalorije su kalorije i treba ih brojati?
Nisu sve kalorije iste. Važna je vrsta kalorija, vrijeme u koje ih uzimamo i njihov kvalitet. Recimo, 50 kalorija iz jabuke izazvaće drugačiju reakciju nego 50 kalorija iz torte od sira. Kvalitetne kalorije i prazne kalorije poput onih iz pomfrita ne mogu se upoređivati.
Izbacite sve ugljene hidrate?
Nema dokaza da žitarice od cijelog zrna, voće, povrće ili mahunarke mogu negativno utjecati na zdravlje ili težinu.
Navalite na proteine?
To svakako nije ključ zdravog mršavljenja. Kad vas stisne glad, mogli biste da pretjerate s unosom masnoća, a ujedno tijelo lišavate vlakana i drugih antioksidanata.
Pijte voće i povrće?
Kad ubacite pet voćki u sokovnik, to se čini kao djelotvoran način da se unese preporučena količina voća, ali to nije bez posljedica – lišit ćete se vlakana. ‘Ona se nalaze u pulpi, koži, sjemenkama i zdrava su. Mikser je bolje rješenje.
hm