Nizak krvni tlak nije nimalo bezazlen, ali je manje opasan za zdravlje od visokog krvnog tlaka.
Ako ste i vi među milijunima ljudi na svijetu koji se svakodnevno bore sa niskim tlakom, koji prate glavobolje, nesvjestice, lupanje srca, šumovi u ušima i sveopća slabost organizma, za vas smo izdvojili najbolje od prirodne medicine za vaše tegobe.
Niski krvni tlak smatra se najbezazlenijim jer ne vodi ozbiljnim bolestima, iako oboljelom zagorčava život. Tlak se smatra niskim kada je u pitanju nizak krvni tlak (hipotenzija), neki stručnjaci ga definiraju kao očitanje niže od 90 mm Hg za sistolički, odnosno 60 mm Hg za dijastolički tlak. Krvni tlak prirodno raste s godinama, pa najviše niskotlakaša ima među djecom te mlađim muškarcima i ženama.
Nizak krvni tlak simptomi
Kod nekih osoba nizak krvni tlak može signalizirati moguće poremećaje u tijelu, naročito kad iznenada padne ili ga prate znakovi i simptomi kao što su vrtoglavica ili smetenost, nesvjestica (sinkopa), zamagljen vid, mučnina, umor ili nedostatak koncentracije. Uzroci mogu varirati od dehidracije do ozbiljnih medicinskih ili kirurških poremećaja.
Najčešće se na niski krvni tlak posumnja kada osobu muči osjećaj umora, malaksalosti ili je depresivna. Najpoznatiji simptom je omaglica koja vodi gubitku svijesti, a pojavljuje se kad oboljeli ustaje iz kreveta ili se diže sa stolca. Često se omaglica pojavljuje i nakon obroka.
Niski tlak može biti zamaskiran sindromom kroničnog umora ili praćen nespecifičnim simptomima poput glavobolje, poremećaja sna, anksioznosti te znojenja. Oboljelima se prvenstveno preporučuje uzimanje većih dnevnih količina tekućine i soli, promjena načina prehrane, bavljenje fizičkim aktivnostima te izbjegavanje okidača niskog tlaka.
Savjet narodne medicine preporučuje puno kretanja na svježem zraku, te konzumiranje dosta voća i povrća. Dopuštena je i šoljica prave kafe dnevno.
Kako liječiti nizak krvni tlak prirodnim lijekovima pročitajte ovdje.
Brza pomoć kod niskog tlaka
Promjena prehrane i zdrave navike su brza pomoć kod niskog tlaka.
U svoju prehranu svakako ubacite namirnice koje su bogate vlaknima i vodom. Takve namirnice su voće, povrće, kao i ribe koje su bogate zdravim masnim kiselinama, omega-3. Brašno ako koristite bijelo zamijenite integralnim, tjesteninu također zamijenite integralnom, općenito integralne žitarice su zdravije i pune vlakana. Ukoliko nemate nekih drugih zdravstvenih problema slobodno posolite svoje obroke, no nemojte pretjerivati sa solju.
Fizička aktivnost smatra se kao brza pomoć kod niskog tlaka, jer se fizičkom aktivnosti ne samo da poboljšava cirkulacija krvi u tijelu, nego se i radom mišića pokreće limfni sistem koji obavlja svoju funkciju detoksikacije tijela od štetnih tvari i toksina. Svakako ne zaboravite da trebate piti dovoljno tekućine u obliku vode ili čaja.
Prevelike količine grejpa, crvene riže, ginsenga i dodatka koenzim Q10 mogu vam dodatno sniziti već ionako niski krvni tlak, pa ih konzumirajte kontrolirano.