Giht je upalna bolest zglobova, hrskavice, tetiva, vezivnog i potkožnog tkiva. Ova bolest nastaje kao posljedica i produkt razgradnje proteina. Ovu bolest važno je na vrijeme dijagnosticirati i liječiti, jer su njene komplikacije opasne i neugodne. Srećom, postoji niz prirodnih lijekova koji mnogima mogu pomoći u ublažavanju boli, a u tu skupinu se ubrajaju i obloge za giht.
Rizični čimbenici koji mogu doprinjeti razvoju bolesti su: pretilost, alkohol, previše mesa (purina) u prehrani, gladovanje – gladovanjem se razgrađuju proteini, treba piti puno čaja, bolesti bubrega, leukemija, nasljedni faktori.
Sve ove loše životne navike treba promijeniti: smanjiti tjelesnu težinu, smanjiti unos alkohola, gaziranih pića, kave i bjelančevina u hrani, te piti oko 2 litre tekućine dnevno da bubrezi što lakše i brže izluče sav višak mokraćne kiseline.
Obloge za giht
Pacijentima se u ovoj situaciji savjetuju mirovanje, hladne obloge, unos tečnosti, dijetetski režim ishrane koji uključuje redukciju namirnica bogatih purinima.
Za giht su dobre i obloge od biljaka koje poboljšavaju cirkulaciju, kao što su borovica, čempres, ružmarin i menta.
Obloge od zove, koprive, breze i cvjetova topole izvlače upalu
Potrebno sastojci:
- zova (20 g)
- breza (20 g listova)
- med 300 g
- kopriva (20 grama svježe i isjeckane, može i sušena, ali je efikasnija svježa)
- cvjetovi topole (20 komada)
- voda (5 dl)
Priprema i upotreba:
Najprije u vodi kuhajte listove breze i koprivu petnaestak minuta na srednjoj vatri. Ostavite sa strane i potopite ostale biljke. Na kraju dodajte med. Neka sve stoji poklopljeno nekoliko sati, i onda je spremno za upotrebu. Ako koristite kao obloge, na pamučnu krpu ili vatu stavite i privijte na bolan zglob da stoji sat vremena.
- Ako vam bol nije tako jaka, isprobajte hladne obloge kako biste smanjili upalu i umirili bol. Zamotate led u tanki ručnik i nanesite ga na zglob do 20 minuta nekoliko puta dnevno.
- Malu količinu senfa nanesite na bolno mjesto i ostavite da ga koža upije. Ovu metodu primjenjujte uvečer prije spavanja. Kada nanesete senf, bolno mjesto uvijte gazom, i ostavite da tako odstoji tokom cijele noći.
Šta je najbolje za giht, koju hranu trebate izbjegavati a koju konzumirati saznajte ovdje.
Oblog od listova kupusa
Mnogi oboljeli od gihta tvrde da kupus smanjuje ili uklanja bol. Nekoliko smrznutih listova kupusa držite u plastičnoj vrećici u zamrzivaču. Kad se pojavi giht, izvadite ih, rasporedite oko zahvaćenog područja, omotajte ručnikom i pustite da ih toplina vaše kože prirodno otopi. Ako je teorija tačna, kemikalije u kupusu koje se bore protiv gihta prodrijet će u kožu i otopiti naslage kristala. U protivnom će smrznuto lišće ionako smiriti upaljeno mjesto.