Oman je trajna biljka razgranate stabljike visine do 2 metra. Glavni korijen je dugačak, mesnat i gomoljasto odebljao. Sporedno korijenje je vlaknasto. S vanjske strane sve je korijenje smeđe, a iznutra bijele boje. Korijenje ima slab miris i gorak ukus. Kod osušenog korijena ukus je blaži, a miris je nalik mirisu ljubice. Listovi su uspravni, veliki, široki i duguljasti na dugačkim dršcima. Odozgo su hrapavi, a s donje strane bijeli. Na kraju su nazubljeni. Cvjetovi su skupljeni u cvjetnim glavicama žute boje, a nalik su na mali suncokret. Sadi se ponajviše po vrtovima.
U proljeće i jesen sabire se korijen omana, a listovi i cvjetovi za vrijeme cvatnje.
Oman biljka kao lijek za pluća
Oman biljka se koristi kao lijek protiv kašlja, astme i bolova u prsima, jer povoljno djeluje na lagano izlučivanje sluzi, čisti pluća i krv, jača krv, a dobar je i u liječenju ženskih bolesti i išijasa.
To je antiseptik disajnih organa, liječi kod svih vrsta kašlja, bronhitisa, astme, uloga, reumatizma, te neke bolesti spolnih organa. Dim omanovog korijena stavljenog na vatru (žeravicu) rastjeruje iz prostorije komarce i ostale insekte, pa djeluje i kao insektifug.
U ½ l vode kuha se 15 g omanova korijena 10 minuta zatim procijedi, pomiješa s 2 velike kašike meda i pije tri puta dnevno poslije jela. Time se pospješuje iskašljavanje kod tuberkuloze i bronhitisa poslije gripe, umiruju grčevi bronhija i astmatični napadi.
Ako se ½ kafene kašike praška omana pomiješa sa dvije velike kašike meda, dobiva se lijek protiv svih bolesti dišnih organa.
Oman čaj za šta je dobar
Kašalj smiruje i ovaj čaj: 10 g sitno narezanog korijena omana popareni s 2 dl kipuće vode, poklopi se i nakon 2 sata procijedi. Pije se svaka 2 sata po 1 kafena kašika. Za istu svrhu služi i mješavina od 5 g omana, 3 g timijana (Thymus serpyllum) i 2 g lišća pitoma kestena (Castanea vesca), koja se popari s 2,5 dl kipuće vode, poklopi i nakon 2 sata procijedi. Pije se svaka 2 sata po 1 velika kašika. Može se zasladiti medom.
Protiv tegobnog kašlja od bronhitisa poslije gripe treba 15 g usitnjenog korijena popariti s 2 dl kipuće vode, poklopiti i nakon ½ sata procijediti. Pije se hladno, 6 put dnevno po 2 velike kašike.
Prirodni lijek za bronhitis i astmu – biljka koja čuva pluća
Protiv katara želuca, crijeva i mokraćnog mjehura koriste se mješavine praška od korijena omana, lincure (Gentiana lutea) i iđirota (Acorus calamus). Uzima se, koliko stane na 2-3 vrška noža, u juhi ili vodi, dvaput dnevno.
Tinktura (uzima se triput po 30 kapi dnevno u vodi) ublažuje nadražaj kašlja i grčeve bronhija, koji uzrokuju teško disanje, te čisti pluća. Oman onemogućuje rast i razmnožavanje bacila tuberkuloze. U slučaju nazeba kod kroničnog bronhitisa uspješno sprječava pogoršanja. Već 0,06 g praška korijena dnevno, što odgovara srednjoj dozi kodeinskog praška, ublažuje kašalj i popravlja opće stanje bolesnika.
Za inhalaciju se uzima 1 kafena kašika omanove tinkture na ½ l kipuće vode. Za lakše iskašljavanje služi i ovaj čaj. Velika kašika mješavine od po 20 g omana, komorača (Foeniculum officinale), stučenog sjemena aniša (Fructus anisi), kumina (Carum carvi) i kamilice (Flores chamomillae) popari se s 2 dl kipuće vode, poklopi i nakon 2 sata procijedi. Pije se svaka 2 sata po 1 velika kašika.
Čaj od 50 g omanova korijena, kuhanog 5 minuta u 1 l vode i procijeđenog kroz čistu lanenu krpu, služi za ispiranje rodnice u slučaju bijelog cvijeta. Jakim čajem omana maže se koža protiv svraba i uopće svrbeža. Za jačanje želuca treba u 10 l mladog vina, ili mošta koji još vrije, močiti 10 dana 12 dkg usitnjena korijena omana, pa zatim procijediti. Pije se 2-3 puta dnevno po 1 rakijska čašica.