Prirodno liječenje opeklina

-

Ako pričamo o liječenju opeklina prirodnim putem, tada mislimo na samostalno liječenje opeklina nastalih na koži koje se klasificiraju kao opekline prvog stupnja. Naime medicina prepoznaje tri stupnja opeklina. Prvi stupanj opeklina podrazumijeva oštećenje na vanjskom dijelu kože nastalo uslijed utjecaja visoke temperature na taj dio kože. Opekline prvog stupnja su najčešće, a mogu se liječiti kod kuće.

Opekline drugog stupnja uključuju oštećenja i slojeva ispod površine kože, epitermis i dermis, te su vrlo bolne. Ovaj tip opeklina se može liječiti kod kuće, prirodnim metodama samo ukoliko površina opekline nije velika, i ne nalazi se na predjelu lica, ruku, nogu ili genitalija. U suprotnom obavezno potražite liječničku pomoć.

- Google oglasi -

Ostaju nam za spomenuti još opekline trećeg stupnja. Inače, opekline trećeg stupnja su i najozbiljnije te zahtijevaju obaveznu i hitnu medicinsku pomoć. Ukoliko se radi o opeklinama trećeg stupnja treba znati da su stradali i vanjski i unutarnji dijelovi kože, a kosa, živci, krvne žile, žlijezde, pa čak i mišići i kosti mogu biti oštećeni. Opekline trećeg stupnja često rezultiraju smrću, posebno ako je zahvaćena veća površina tijela pacijenta.

Opekline

Dakle, kod kuće možete liječiti samo opekline prvog stupnja, i u nekim slučajevima opekline drugog stupnja. Ukoliko se radi o opeklinama trećeg stupnja, ili opeklinama drugog stupnja koje se nalaze na licu, rukama, nogama, genitalijama, ili zahvaćaju veću površinu na tijelu obavezno potražite stručnu medicinsku pomoć.

Kako liječiti i što staviti na opekline

Med je odličan preparat za dezinfekciju rana i opekotina. Med djeluje tako da sa mjesta djelovanja izvlači tekućinu iz tkiva te učinkovito čisti ranu. Med možete staviti i u gazu, da tretirano mjesto nakon primjene meda bude manje ljepljivo. Liječite opeklinu medom na način da na komad sterilne gaze stavite med i to položite direktno na opeklinu. Primijenite ovu metodu liječenja tri do četiri puta dnevno.

Ublažiti posljedice možete i uz pomoć soli i vode. U čašu tople vode dodajte pola žličice soli i dobro pomiješajte. Opeklinu ispirite sa slanom otopinom svakih sat vremena, i djelovanje opekline će se ublažiti.

- Google oglasi -

Ocat djeluje antiseptično te je dobar u tretiranju manjih opeklina. Svojim djelovanjem ocat pomaže i u sprečavanju infekcija, a primjenjuje se tako što se razrijedi sa vodom u omjeru 50:50 i nanosi na mjesto gdje je koža stradala.

Ukoliko pri ruci imate led, tada možete tretirati manje opekline uz pomoć leda umjesto hladne vode. Led prvo operete u vodi, da se ne bih zalijepio za kožu, te uz pomoć njega hladite opečeno mjesto.

Postoje još mnogi narodni lijekovi, neki poznatiji poput mlijeka, hladne vode i rajčice, a neki manje poznati poput lišća trputca, tijesta, te bjelanjaka.

Također, opekotine možete tretirati i naribanim sirovim krumpirom, lanenim uljem, listom kupusa ili listom nevena.

Lijek za opekotine

Uzmite malo vina koje nije kiselo, smlačite ga i u njega natopite gazu. Od natopljene gaze napravite oblog i stavite ga na opekotinu. Nakon pola sata skidate oblog od vina. Dalje uzmite 100 gr maslinovog ulja i komadić voska, veličine kutije šibica. Kuhajte vosak u ulju dok se ne rastopi i pomiješa sa uljem. Kada se smjesa ohladi, s dobivenom mašću namažite opekline.

Jednom dnevno se opeklina previja s mašću, a svaki put prije previjanja potrebno je staviti oblog od vina, na pola sata da bi se spriječilo gnojenje na mjestu opekline.

- Google oglasi -

7 KOMENTARI

  1. Ja sam se prosle godine dobro ispekla na ribu,pocelo je da me boli i da me pece neverovatno ali moj muz kaze ako imas riblje ulje uzmi i stavi.Setila sam se da u frizideru imam konzervu sardina otvorila sam i stavila ulje na ruku i drzala 10 do 15 minuta.Vise me nije bolelo niti peklo a ni plikovi nisu izasli,preporucila bi svima da drze riblje ulje u frizideru u slucaju opekotina.

  2. sirce pomaze provjereno i isprobano,samo sto ja cim se opecem zalijem opekotinu cistim sircetom(samo prvog stupnja) i ostavim da se sirce osusi -nikad se ne pojavi plik ili oteklina 🙂

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Sojino mlijeko kod menopauze

Dodatak probiotika, dobrih bakterija koje čuvaju naše zdravlje, sojinom...

Vrba iva prirodni lijek protiv bolova

Vrba iva (lat. Salix caprea) je bjelogorična vrsta drveća...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas