Od opasnih bakterija koje u oči možemo unijeti nedovoljno čistim rukama su streptokok, stafilokok i pseudomonas. One mogu uzrokovati tešku upalu rožnice.
Nošenje kontaktnih leća čini bakterijsku floru sluznice oka sličnijom flori kože, kaže oftalmolog Adrian Lukenda.
Dodao je kako su znanstvenici do toga došli uzimanjem brisa sluznice na površini oka. To može biti samo reakcija na kontaktne leće i otopine, ali može biti i posljedica prenošenja bakterija s prstiju na oko.
Leće i bakterije
Od opasnih bakterija koje u oči možemo unijeti nedovoljno čistim rukama su streptokok, stafilokok i pseudomonas.
One mogu uzrokovati upalu rožnice, koja je rijetka ali teška bolest oka. Simptomi su crvenilo, sekret koji curi iz oka, zamućen vid, osjećaj pečenja i grebanja u oku. Lukenda savjetuje da se tad odmah treba javiti liječniku, pogotovo ako simptomi ne prestanu niti nakon skidanja leća. Upalu rožnice mogu uzrokovati i amebe koje se zbog nečistih ruku nastanjuju u oku, a unosimo ih s kontaktnim lećama.
– Problematično je to što se za razliku od obične upale rožnice, kod ove uzrokovane amebama, simptomi javljaju kasno, najčešće kad se amebe već duboko zavuku u oko. Simptomi su u početku blagi i postupno se pojačavaju – upozorio je oftalmolog. Dodao je da se bolest liječi isključivo antibioticima. U nekim slučajevima, nakon što je infekcija liječena, ostaje dubok ožiljak na rožnici koji utječe na vidnu oštrinu.
– Moram upozoriti sve koji nose leće da česte upale rožnice mogu stvoriti dodatne probleme s vidom i još ga više pokvariti. Da biste spriječili upale, treba posebno paziti na higijenu ruku i leća, odnosno na pravilno čuvanje leća – savjetovao je Lukenda.
Istraživanja su, kaže, pokazala da čak 35 posto nositelja leća ne pere ruke prije nego što leću stavi u oko. Po njemu su najsigurnije, tvrde, plinopropusne leće. Lukenda kaže da su zdravije jer se u oku mogu pomicati, pa tako omogućavaju izmjenu suza.
Suze štite od bakterija
– To je bitno jer u suzama imamo obrambene tvari koje nas prirodno štite od loših bakterija. Plinopropusne ili polutvrde kontaktne leće preporučujemo osobito tinejdžerima, koji su uvjetno rečeno nemarniji i skloniji manje paziti na higijenu ruku. Danas postoje i mekane jednodnevne leće koje se iz pakiranja mogu izvaditi isključivo na način da se ne dodiruje unutarnja strana leće, pa se time smanjuje i mogućnost prenošenja bakterija direktno na rožnicu oka – rekao je naš oftalmolog.
Upozorio je da kutijica za čuvanje leće uvijek mora i izvana biti čista, a iznutra u njoj nikad ne smije ostati tekućina jer se u njoj odmah počinju razvijati bakterije. Njegov je savjet da svi kojima su potrebne kontaktne leće odu kod očnog specijalista te da se ne upuštaju sami u odabir leća. Činjenica je da kupovina leća preko interneta čak pet puta povećava rizik od opasnih infekcija, vjerojatno zbog samopropisivanja i gubitka kontakta s očnim specijalistima.
– Umjetne suze: Ako primijetite da su vam oči otekle i bolne moguće da je patite od suhoće očiju. Kod tog problema mogu pomoći takozvane umjetne suze ali prethodno je uputno posavjetovati se s liječnikom.
– Pijte dovoljno: Ako pijete mnogo napitaka s visokim udjelom kofeina i alkohol, ili unosite premalo vode, vaše oči mogu biti presuhe za nošenje leća. Da biste poboljšali kavlitetu suza promijenite navike.