Dobro se čuvajte prehladem i gripe tokom trudnoće

-

Prehlada je najčešća virusne infekcije gornjih disajnih puteva. Iako prehlada, sama po sebi nije opasna, ipak, ukoliko ste u drugom stanju, potrebno je obratiti posebnu pažnju.

Prehlađene trudnice u nezavidnoj su poziciji, jer je zbog razvoja djeteta, upotreba lijekova vrlo ograničena. Naravno, nikako ne biste smjeli uzimati lijekove na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa svojim ljekarom.

- Google oglasi -

Dok je trudnoća prisutna čuvamo se svega i svačega, ali ipak, ako dođe do prehlade ili gripe, prvo pokušajte sa nekim od pripravaka koji slijede u nastavku…

Perventivne mjere protiv prehlade u trudnoći

Prehlada, obično, počinje s bolom u grlu, potom s kašljem, začepljenjem i curenjem iz nosa, a ponekad čak i promuklosti.

Kako biste ovo izbjegli, prije svega, u prelaznim periodima, kada su virusi i bakterije naročito aktivne, izbjegavajte zatvorene prostore u kojima se nalazi veliki broj ljudi. Također, izbjegavajte kontakt s bolesnicima ili onima koji kašlju ili kišu. Uostalom, morate razmišljati o svom i bebinom zdravlju! Ako ojačate imunološki sistem (uravnoteženom ishranom bogatom voćem i povrćem, provođenje vremena na svježem zraku, dodacima prehrani za jačanje imuniteta), redovito zračite prostorije u kojim boravite i često perete ruke, bićete na dobrom putu da izbjegnete jesensko-zimsku prehladu.

Savjeti kako sami, bez upotrebe lijekova, ublažiti prvi simptome prehlade su za trudnice, isti kao i za sve ostale. Preporučuje se unositi veću količinu tekućine (čaj, sok, voda), te na meni dodati što više voća i povrća bogatog vitaminom C.

- Google oglasi -

Sobu u kojoj boravite redovito zračiti (u toplim uslovima, klice se višestruko brže razmnožavaju). U krevetu, dok ležite, namjestite se tako da vam je glava podignuta, ispirajte nos, a ako vam grlo boli, pomoći će vam grgljanje tople slane vode.

Začpljen nos

Trudnice zbog svog stanja ne mogu upotrebljavati proizvode dostupan na tržištu koje bi im u trenu riješili ovaj problem. Kod začepljenja nosnica trudnicama može pomoći fiziološka otopina u obliku kapi ili spreja za nos. Možete je i sami pripremiti, i to tako da u pola litre prokuhane vode (500 ml), dodate 4,5 grama soli, a zatim pustiti da se ohladi.

Bol u grlu

Pečenje, bolan osjećaj, osjetljivost grla može potrajati nekoliko dana. Za ovu vrstu boli su najbolji preparatu, koji su dostupni u apotekama, no ipak nisu svi prikladni za trudnice. Trudnice također mogu ispirati grlo čajem od žalfije i koristiti pastile na bazi aktivnih ekstrakata biljaka, kao i pripravke koji sadrže mentol.

Kašalj i iskašljavanje

Za liječenje kašlja vrijede iste preporuke kao i za grlobolju, ali je i tu broj lijekova koji se smiju koristiti vrlo ograničen. Trudnicama, farmaceuti često savjetuju korišteje sljezovog sirupa, te apsolutno izbjegavanje majčine dušice, muške bokvice i sladića, jer te ljekovite biljke, mogu potencijalno djelovati na maternicu. Dok, korištenje nekih biljaka, poput jaglaca, echinacee, bršljena ili islandskog lišaja nije zabranjeno, ali ljekari ih ne preporučuju trudnicama, jer još uvijek nema dovoljno informacija o učincima na plod.

Gripozna stanja

Ginekolozi i ljekari imaju prilično različita mišljenja o tome koliko visoka temperatura može dovesti u opasnosti trudnicu i plod. Ipak, uobičajeno je mišljenje da, naročito, u prvom tromjesečju temperatura tijela ne smije biti veća od 38,9 °C duže od 24 sata.

To može povećati rizik od razvoja različitih abnormalnosti kod fetusa. Za snižavanje tjelesne temperature (38 – 38,5 °C) trudnicama se daje paracetamol.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Akne

Akne su kao što svi znamo kožna bolest kojom...

Zašto smo nakon antibiotika često bolesni

Antibiotici su lijekovi koji uvijek imaju nuspojave, a to...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas