Osim što su ukusni, orašasti plodovi su vrlo zdravi te se preporučuju svima. Orašasti plodovi (orasi, bademi, kesteni, lješnjaci, kikiriki i oraščići) sadrže proteine, minerale i omega-3 nezasićene masne kiseline te vitamin E.
Oni štite srce, pomažu jačanju kose, kože, noktiju, jačaju memoriju i koncentraciju i povećavaju libido.
Orasi se preporučuju trudnicama zbog sadržaja omega-3 kiselina, vitamina C i E, minerala kalcija, magnezija i željeza. Zbog visoke energetske vrijednosti preporučena dnevna doza je jedna šalica oraha.
Orašasti plodovi kalorije
Bademi – Bogat je oleinskom kiselinom, vitaminom E, manganom i kalijem. U kori badema nalazi se većina fitokemikalija flavonoida imaju jako antioksidativno djelovanje, posebno kada djeluju s vitaminom E.
Kesteni – Sadrže vitamine C, K, B1. Minerale kalij, kalcij, fosfor, željezo, manje masnoća pa su kalorijski prihvatljiviji, ali dosta škroba zbog čega su teže probavljivi.
Kikiriki je bogat mineralima magnezijem i cinkom,vitaminima D i E te folnom kiselinom zbog čega se preporuča trudnicama.
Lješnjak pored vitamina C i E sadrži puno minerala kalcija, magnezija, željeza, bakra i mangana pa vrlo uspješno uklanja žgaravicu.
Orasi – Bogati su vitaminom C i E, kalcijem, magnezijem i željezom, a 60 % od ukupne količine masti čine nezasićene masne kiseline.
Pistacije – sadrže vitamin C, A, B6, kalcij, željezo, tiamin, bakar i mangan, te su vrlo jaki antioksidans. Bogate su ugljikohidratima.
Brazilski orah – Bogat je kalcijem, manganom i tiaminom, no iznimno su kalorični, pa tako jedna šalica tih plodova sadrži 1000 kalorija.
Orašasti plodovi mršavljenje
Orašasti plodovi, zbog svog udjela masnoća, izazivaju dulji osjećaj sitosti i na taj način mogu pomoći pri gubitku suvišnih kilograma. Poželjno ih je jesti u međuobrocima s voćem, kako bismo izdržali glad između glavnih obroka i spriječili prejedanje što savjetuju i brojni nutricionisti.
Osim masnoćama, orašasti plodovi obiluju i vlaknima, proteinima te vitaminima i mineralima. Odličan su izvor vitamina E, koji pridonosi kognitivnim sposobnostima te štiti od upala, a obiluju i magnezijem i selenom. Dobra je vijest i ta da su uglavnom siromašni ugljikohidratima stoga su odličan izbor za sve one koji su na „low carb“ dijeti.
Mogu se osim sirovih, pripremati na razne načine (prženjem, kuhanjem), kao dodatak jelima ili kao jedan od sastojaka gotovih proizvoda. Dnevno se ne preporučuje konzumirati više od šalice orašastih plodova. Zbog toga jer su bogati mastima, ali zdraviji su od čipsa i sličnih grickalica.