Plodovi oraha su bogati omega 3 masnim kiselinama koje su neophodne za dobru i zdravu funkciju mozga. Možemo reći da orasi povoljno djeluju na najvažniji organ ljudskog tijela. Plodovi oraha sazrijevaju krajem septembra, ali sa obzirom da se mogu dugo čuvati, dostupni su tokom cijele godine. Čuvanjem orasi ne gube ljekovita svojstva niti gube svoje dobrobiti.
Masti koje sadrže orasi uglavnom su višestruko nezasićene ili omega – 3 masne kiseline, dakle radi se o onim mastima koje su poželjne u prehrani čovjeka današnjice. Zahvaljujući velikom sadržaju masti, imaju niz impresivnih prednosti za zdravlje.
Orasi ljekovita svojstva
Redovna konzumacija oraha podiže razinu dobrog kolesterola a snižava razinu lošeg, te podstiče koncentraciju i općenito poboljšava pamćenje. A koliko oraha dnevno trebate pojesti saznajte ovdje.
Mladi orasi dok su još zeleni sadrže dosta vitamina C i joda, pa ih tradicionalna medicina preporučuje za liječenje štitne žlijezde. Lijek od oraha, kojim se liječi štitna žlijezda dolazi u obliku likera od oraha ili orahovače. Taj lijek blagotvorno djeluje i na želudac te jača krv. Zeleni plodovi oraha beru se u mjesecu maju i junu.
Šta liječe med i orasi pročitajte na ovom linku.
Čaj od oraha
Čaj od oraha, odnosno od listova oraha se preporučuje za čišćenje i jačanje krvi, jačanje organizma, podsticanje probave, za ispiranje upala na ranama, protiv čireva i bubuljica, za ispiranje očiju i usne šupljine, protiv bijelog pranja.
Čaj od oraha se priprema tako da jednu punu kašiku sitno isjeckanih listova oraha prelijemo sa 250 ml vruće vode i to ostavimo da odstoji kratko vrijeme.
Za dijareju, kada je narušena crijevna flora pijemo čaj od oraha. 10 grama suhog lišća oraha stavimo u 1 litru ključale vode i to ostavimo da odstoji 15 minuta. Kada se malo ohladi piti čaj, u dozama od 3 do 5 šoljica na dan.
Od oraha se može napraviti i mast koja pomaže u zarastanju rana. 15 grama usitnjenog lišća pustimo da odstoji u 100 ml suncokretovog ulja na sobnoj temperaturi. Nakon što je sve stajalo 7 dana, iz posude sve stavimo u veću posudu u kojoj ključa voda, te sve ostavimo da tako odstoji 3 sata. Nakon ovoga dobijemo tečnost ‘ulje’ koju trebamo procijediti kroz gazu od platna, te dodamo 15 g pčelinjeg voska i ponovno zagrijemo na isti način kao i prvi put, i tako pustimo 30 minuta. Kasnije sve skloniti sa vatre i miješati dok se ne ohladi.
Za šta se sve može koristiti ljuska od oraha, saznajte ovdje.
Čaj od lišća oraha uz dodatak meda
Čaj od mladog lišća oraha, uz dodatak meda, koristi se za čišćenje i poboljšavanje krvne slike, te jačanje krvi. Ovaj čaj jača želudac, olakšava probavu, a dobar je suborac u borbi protiv raznih čireva, protiv krstobolje, gnojnih rana te za ispiranje i oblaganje očiju.
Čaj je efikasan i u liječenju rahitičnih oboljenja kostiju, opće slabosti organizma, krvarenja zubi i bolesti desni.
Veoma je dobar kod saniranja bubuljica, krasta na glavi i lišajeva na bradi, te kod gnojnih osipa i prekomjernog znojenja nogu. Čajem se liječi i bijelo pranje.
Orahom protiv znojenja nogu – U dvije litre vode potopiti po 5 većih kašika usitnjenog orahovog lišća i kore mladog hrasta. Sve to zakuhati i ostaviti na vatri 10 minuta. Kada je pripravak postao mlak u njemu treba oprati noge. Bitno je noge ne obrisati nakon pranja, nego ih pustiti da se same osuše.
Orah za jaču kosu – Potrebno je samljeti 10 kašika orahove jezgre i ostaviti je u 1 litru alkohola (96%). Bocu sa mješavinom dobro zatvoriti i ostaviti da stoji na toplom mjestu dvije sedmice. Kasnije se ovom tekućinom masira tjeme glave, kosa se nakon toga opere i osuši.