Otežano disanje u ležećem položaju tijela

-

Kratak dah nakon fizičkih aktivnosti ili u trenucima ekstremnog stresa nije neuobičajeno. Međutim, otežano disanje u ležećem položaju može biti znak ozbiljnog zdravstvenog stanja. Mnoge stvari mogu uzrokovati poteškoće s disanjem, uključujući bolesti, anksiozne poremećaje i čimbenike načina života. Nije uvijek potrebna hitna medicinska pomoć, ali trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom.

Medicinski termin za kratkoću daha je dispneja. Ortopneja je podvrsta dispneje koja se aktivira u toku ležanja. Suprotno tome, kada osoba sjedi uspravno ili lagano uzdigne glavu, dispneja se obično brzo odstranjuje.

- Google oglasi -

Uobičajeni uzroci otežanog disanja u ležećem položaju su: panični poremećaj, hrkanje, respiratorne infekcije, kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB), apneja za vrijeme spavanja… Apneja u snu uzrokuje plitke ili kratke pauze u disanju tokom spavanja. Ovo stanje se obično javlja zbog opstrukcije dišnih puteva. Prerano ležanje nakon jela također može uzrokovati poteškoće s disanjem. To može biti posljedica vraćanja hrane u vaš jednjak.

Otežano disanje u ležećem položaju

Mnogi srčani bolesnici moraju imati povišeno uzglavlje kada spavaju. Ležanje u vodoravnom položaju izaziva osjećaj gušenja. Kronični srčani bolesnici imaju znatno oslabljen srčani mišić.

Kada takvi bolesnici stoje, pod djelovanjem sile teže manji dio krvi zaostaje u donjim dijelovima tijela, naročito u nogama; zato se javljaju otoci na nogama. Kada takav bolesnik legne u vodoravan položaj, nagomilana tekućina krvlju se pokrene prema srcu i plućima. Kako oslabljeno srce nema nikakve radne rezerve, ono ne može lijevom klijetkom izbaciti u krvotok povećani dotok krvi.

Krv zbog toga zaostaje u plućima, u kojima se može nakupiti i pola litre krvi iznad onih količina koje se normalno nalaze u plućima. To je uzrok otežanoga disanja, koje obično prestaje onoga trenutka kada se bolesnik uspravi. Takva se pojava stručno naziva ortopneja. Zbog toga bolesnici moraju spavati s nekoliko jastuka pod leđima, zapravo u sjedećem položaju. Inače bi se ugušili.

- Google oglasi -

Čaj za otežano disanje

Đumbir je moćno sredstvo za otežano disanje i detoksikaciju pluća. Čaj od korijena đumbira sa limunom olakšava disanje i pospješuje eliminaciju toksina iz pluća.

Pepermint i ulje peperminta sadrže mentol – umirujući sastojak koji opušta mišiće dišnog sustava i samim time olakšava disanje. Ulje pepermint ima antibakterijska i antivirusna djelovanja, čisti dišne putove te olakšavaju disanje.

Ehinaceja biljka koja posjeduje brojna ljekovita svojstva, veoma je korisna za zdravlje, između ostalog pomaže da lakše se diše. Ima snažna antiseptička i protugljivična svojstva radi visokog sadržaja hlapljivog ulja i smola pa jača imuni sistem i potiče proces fagocitoze, te je izrazito efikasna u liječenju prehlada, gripe, svih infekcija gornjeg dišnog sustava.

Potrebno je 2 g sušenih cvjetova Ehinaceje dodati u 2 dl kipuče vode, te poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta, zatim čaj procijedite i ostavite da se ohladi. U mlaki čaj po želji dodajte kašikicu domaćeg meda i svježe cijeđeni limunov sok. Pijte jednu do tri šalice čaja na dan.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Spremite se za zimu uz stari dobri domaći čaj od šipka

Šipak (šipurak), biljka koja je poznata po svojoj ljekovitosti...

Od 1 kilograma naranča napravite 10 litara finog soka

Sok od naranče je jedno od najpopularnijih pića na...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas