Jeste li ikad pomislili da bi vam ljiljan mogao pružiti gastronomski užitak? Naravno, ne mislimo na mirisni cvijet nego na đumbir, gomoljastu biljku iz porodice ljiljana.
Zapravo, kad kulinari razmišljaju o njemu, nije im pred očima cijela biljka, koja može narasti do metar u visinu, nego nepravilni korijen.
Aromatični korijen, porijeklom iz tropskog azijskog pojasa, osvojio je vrlo brzo nepca Evropljana i postao dio naše tradicije. Obilno se koristi u azijskim kuhinjama, gdje je od njega važnija samo so.
Korijen đumbira
Svježi đumbir koristi se u pripremi slanih i slatkih jela, kojima daje dodir posebnosti. Osim svježeg i sušenog, možete naći konzerviran u sirupu, ušećeren i ukiseljen, kakav se koristi u japanskoj kuhinji.
Đumbir narežite na kriške, štapiće ili ga naribajte i dodajte jelima u voku, salatama ili njime natrljajte masnije meso. Uz taj začin, slana i slatka jela poprimit će ljutu, ali i osvježavajuću aromu, koja će odgovarati marinadama, prženim jelima, juhama, karijima, žitaricama te svježem povrću. Dat će poseban čar plodovima mora, a teškim masnim mesima smanjit će masnoću.
Salatu začinite preljevom od maslinovog ulja, tamari umaka, nasjeckanog bijelog luka i naribanog đumbira ili marinirajte tofu prije pečenja u marinadi od sojinog umaka, susamovog ulja, protisnutog bijelog luka, naribanog đumbira i malo meda.
Zbog pozitivnog djelovanja na zdravlje, osobito u podizanju imuniteta, đumbir je i čest sastojak napitaka. Dodajte ga soku od povrća i voća ili limunadi sa malo meda, a mogao bi vas ugodno iznenaditi ako ga dodate kuhanom vinu.