I ne sanjate šta sve može papir za pečenje: 10 sjajnih trikova

-

Zbog svoje teksture i sastava, pek papir može da vas riješi mnogih muka u domaćinstvu. Pored svima poznatog trika da se kolači ne zalijepe za pleh, papir za pečenje možete upotrijebiti da riješite i još neke sitnije probleme u kući.

Evo 10 novih načina za upotrebu papira za pečenje koji će vam učiniti život lakšim i eliminisati male smetnje koje često niko ne zna kako da popravi!

- Google oglasi -

Papir za pečenje

Uglancajte česme

Papirom za pečenje uglancajte česme da dobiju sjaj! Glancanjem, papir će ukloniti fleke od vode, a vosak sa papira će česme, na neko vrijeme, zaštititi i od nastanka novih fleka.

Obložite police

Postavite papir za pečenje na najviše police u kuhinji gdje se skuplja prašina i ljepi masnoća od kuhanja. Na par mjeseci ih zamjenite i iznenadit ćete se koliko će prljavštine ostati na njima. Ovaj papir možete iskoristiti i za oblaganje fioka i unutrašnjih polica u kuhinjskim ormarićima.

- Google oglasi -

Očistite pod

Papir za pečenje postavite kao krpu za brisanje poda i obrišite pod na uobičajen način. Pokupićete svu prljavštinu sa poda i uglancati ga voskom sa papira.

Kako očistiti peglu?

kako očistiti peglu

Ako vam se pegla uljepila, uradite sljedeće: na papir za pečenje pospite so i kada se pegla ugrije do maksimuma, lagano trljajte dok se ne skine sva prljavština.

Sačuvajte otvarač za konzerve

Papir za pečenje obložen je voskom koji će se prenjeti na sječivo otvarača i tako će ga očistiti ako je zaprljan, a dodatno će ga obložiti i na taj način sačuvati od hrđe i “podmazati” za otvaranje bez muke.

Spriječite škripu vrata

Vrata koja škripe jer zapinju prilikom zatvaranja i otvaranja istrljajte papirom za pečenje i riješite se neprijatnog zvuka. Vosak sa papira će obložiti ivice i vrata će se lakše zatvarati i otvarati.

Sačuvajte baštenski alat

Nakon korištenja, baštenski alat očistite ovim papirom. Osim što ćete lako skinuti ostatke zemlje, vosak sa papira će zaštititi metal od hrđe.

Odglavite zaglavljen rajsferšlus

Ukoliko primjetite da rajsferšlus na jakni ili tašni zapinje na nekom mjestu, istrljajte ga papirom za pečenje i tako podmažite zupce! Biće kao nov.

Obložite police u frižideru

Papir za pečenje je idealan za oblaganje polica i fioka čak i u frižideru. Zaštitiće police ukoliko se nešto prolije, dovoljno da ne morate da brišete cjeli frižider nego samo zamjenite papir.

Očistite metalne šipke

Da bi prstenovi na tuš zavjesi lakše klizali, šipku istrljajte papirom za pečenje i na taj način je podmažite i obrišite od prašine koja se sigurno zaljepila vremenom. Isti princip čišćenja prašine primenite na šipke u ormarima i plakarima. Glancanjem, one će i ponovo zasijati.

Meso u papiru za pečenje

Iskoristite pek papir ako želite da se hrana krčka u svlastitim sokovima.

meso u papiru za pečenje

Riba je klasičan izbor za pečenje u papiru jer se ne priprema dugo, a rezultat je sočni specijalitet pun okusa i arome. Nećete pogriješiti ni sa školjkama, rakovima, pilećim prsima, čvrstim tofuom ili svinjskim odrescima. Odličan dodatak mesu ili ribi su i gljive, komorač, đumbir, luk, masline, kapari, ploške limuna ili naranče, šparoge, češnjak ili mini rajčice. Ne zaboravite ni začinsko bilje poput ružmarina ili majčine dušice. Pripazite da ne stavite previše voća ili povrća koje će ispustiti puno vode.

Zamjena za papir za pečenje – Može se koristiti aluminijska folija koju je potrebno premazati maslacem. A druga opcija za zamjenu papira za pečenje je da tepsiju u kojoj ćete peći nauljite i pobrašnite jelo se tada neće zalijepiti.

Kako staviti papir za pećenje u kalup

kako staviti papir za pecenje u kalup

Da li se na papir za pecenje stavlja ulje – Zapamtite, ne morate papir natopiti mastima ili uljem. Savjetuje se na površinu na koju stavljate pek papir nanesete par kapi ulja, tada će se pergament lijepiti na njega i neće se pomicati dok na njega stavljate tijesto i druge proizvode. Ovaj savjet jednako vrijedi i za prženje, barem za pečenje mesa i ribljih proizvoda.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Istina o mlijeku

Nekad se mlijeko doživljavalo kao namirnica koja nije poželjna...

Valunzi prirodni lijek – čajne mješavine koje pomažu

Valunzi su iznenadni valovi vrućine, najčešće simptomi predmenopauza. Ova...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas