Paradajz je u stvari voće a ne povrće kako mnogi misle. U biti je paradajz veoma zdravo voće, da budemo precizniji, a našem tijelu koristi na više načina.
Paradajz voće ili povrće
Paradajz, često pogrešno klasificiran kao povrće, zapravo je vrsta voća s visokim sadržajem likopena, snažnim antioksidansom koji pomaže u borbi protiv kancerogenih stanica i drugih nečistoća u tijelu.
Paradajz se preporučuje u prevenciji raka, ali također blagotvorno djeluje i na bolesti srca i krvnih žila. Zanimljivo, kuhanje povećava iskoristivost likopena, što znači da je kuhan paradajz jednako zdrav kao i svježi.
Paradajz jedemo cijelog ljeta i uživamo u njegovom ukusu, besvjesno nesvjesni za šta je sve dobar.
Zahvaljujući ovim sastojcima, konzumiranje paradajza može pomoći u održavanju zdravog krvnog tlaka, regulaciji probave i smanjenju rizika od srčanih bolesti.
Veoma je bogat raznim sastojcima koji su potrebni našem organizmu, a najviše je poznat po bogatom sadržaju likopena. Likopen je antioksidant, prijeko potreban našem tijelu da se očisti od raznih nakupina nečistoća, a pored toga likopen i pomaže u borbi sa kancerogenim stanicama.
Pomoću visokih količina likopena koje unosimo u tijelo možemo iz njega izbaciti slobodne radikale. Paradajz je prepun ovog važnog i djelotvornog antioksidanta, a upravo zbog njega plod paradajza i ima tako jaku crvenu boju.
Ljudski organizam nema prirodnu moć da sam stvara likopen, tako da ga moramo unositi sa hranom. I drugo voće i povrće u sebi sadrži ovaj sastojak, no niti jedno od njih nema tako visok sadržaj likopena kao paradajz.
Istraživanja koja se provode pokazuju da paradajz pored toga što može spriječiti rak, također blagotvorno djeluje i na bolesti srca i krvnih žila.
Paradajz dijeta nudi vam mogućnost da za pet dana izgubite oko 3 kilograma i usput se osjećate sjajno.
Paradajz se može konzumirati na različite načine, bilo svjež ili kuhan, u salatama, umacima, juhama, umacima za tjesteninu i drugim jelima. Iako je najbolje konzumirati svježe voće, sok od paradajza također može biti zdrav izvor hranjivih tvari.