Pasiflora umiruje napetost živaca, prirodna pomoć kod stresa

-

Pasiflora je biljka čiji pripravci mogu pomoći kod opuštanja i relaksacije. Okus ploda pasiflore je kiselkast, a miris aromatičan, zato se ona danas koristi i kao eterično ulje. Kao ukrasna biljka sadi se po cijelom svijetu, a ljekoviti dio je cijeli nadzemni dio biljke.

U tom slučaju, osim psihoterapije, mogu se koristiti i biljke koje djeluju umirujuće. Najbolji izbor je pasiflora koja umiruje napete živce i olakšava san, smanjujući psihogene stimulatore mučnine.

- Google oglasi -

Kašičicu koncentriranog rastvora svježe biljke (može se nabaviti u biljnim apotekama) razrijedite u vodi i po potrebi pijte do tri puta dnevno. Preparati od pasiflore ne smiju se uzimati sa barbituratima i drugim sedativima, kao ni sa lijekovima za spavanje.

Čaj od pasiflore

Infuz se priprema tako da se 2 – 3 grama suhog lista prelije s 200 ml kipuće vode, ostaviti da stoji 10 minuta i procijedi. Ta količina priprema se tri puta na dan i pije između obroka. Budući da je riječ o sigurnom ljekovitom obliku primjene pasiflore, u slučaju nesanice može se uzeti dvostruka doza čaja.

Pasiflora se najčešće uzima u obliku čaja. Pasiflora čaj možete pripremiti tako da uzmete jednu žličicu osušenog cvijeta pasiflore i prelijte ga kipućom vodom, poklopite i ostavite da odstoji pola sata. Procijedite i pijte tri šalice čaja od pasiflore dnevno.

Tinktura od pasiflore

- Google oglasi -

Izrada tinkture zahtjeva svježe ubrane cvjetove. Tako će vam biti potrebno 50 g cvjetova ljekovite pasiflore koje u staklenki prelijte s 2 dcl votke ili jabučnog octa. Poklopcem dobro zatvorite staklenku i postavite je na tamno mjesto ili bolje u tamnu papirnatu vrećicu. Tokom naredne dvije do tri sedmice, staklenku držite na sobnoj temperaturi. Jednom dnevno rukama je protresite kako bi se sastojci bolje sjedinili. Dobivenu tekućinu kroz gazu procijedite u tamnu bočicu i dobro je zatvorite. Jedna žličica ove tinkture tri puta dnevno trebala bi unijeti mir u vašu svakodnevicu.

S čime se kombinira pasiflora?

Pasiflora pripada grupi osnovnih biljaka koje djeluju smirujuće na živčani sustav. Tu grupu čine svima poznati odoljen (valerijana), matičnjak i glog (cvijet gloga). Stoga se pasiflora može kombinirati s tim ljekovitim biljkama.

Primjerice, jednostavna kombinacija kod nervoze praćene „osjećajem grča u želucu” spravlja se tako da se izmiješa 100 ml SIPF ekstrakta matičnjaka i pasiflore, a zatim se takva smjesa uzima u navedenoj dozi (3 – 5 ml dva do tri puta dnevno, u pola čaše vode između obroka). Kod izrazite iritabilnosti i agresivnosti pasiflora se koristi s odoljenom, a kod „nervoznog srca” s cvijetom gloga.

Pasiflora – ljekovitost

Pasiflora biljka je jedna od najučinkovitijih biljaka koja liječi stres, anksioznost, tjeskobu, nesanicu i hiperaktivnost. Njeni glavni sastojci su alkaloidi i flavonoidi. Kada se koristi kao cijela biljka, ona prije svega djeluje kao sedativ koji umiruje središnji živčani sustav. Pasiflora se također može koristiti kod smanjena želučanih grčeva i grčenja mišića, može smanjiti osjećaj boli i crvenilo, a vrlo je korisna i toko menopauze kada su žene sklonije depresiji i tjeskobi.

>> 8 najopasnijih bolesti od stresa

Pasiflora cvijet

Pasiflora cvijet je poznat i kao Kristov cvijet. Uzgaja se kao ljekovita, jestiva, ili pak ukrasna biljka.

Prilikom uzgoja pasiflore cvijet treba imati na umu da je ona biljka penjačica, te da joj je potrebno osigurati oslonac na koji će se svojim viticama tokom rasta moći prihvatiti. Može narasti u visinu i do 10 m pa je treba na vrijeme početi obuzdavati rezidbom. Obrezivanje se vrši tokom kasnih zimskih mjeseci.

Cvate od lipnja do kolovoza. Vitice i izdanke treba podrezivati u proljeće. Grane koje izrastu iz glavne stabljike treba ponovno podrezati iznad 2 do 3 lista, jer pasiflora cvate isključivo na rodnoj grančici. Dozrijevaju krajem ljeta i u ranu jesen. Plodovi su bogati vitaminom C, kalcijem i željezom.

Kontraindikacije i nuspojave

Pasiflora je iznimno sigurna, netoksična biljka. Ne postoje ograničenja i upozorenja za njezinu upotrebu. Upotrebom kod psihičkih tegoba ne razvija se ni tolerancija niti ovisnost, štoviše može pomoći kod odvikavanja od drugih lakših oblika ovisnosti.

Treba biti oprezan kod uzimanja pasiflore prije vožnje, jer katkad može izazvati blaži osjećaj pospanosti. Sama biljka nema oznaku da se obvezno izbjegava prije vožnje ili upravljanja strojevima. Iznimno rijetko može se javiti bradikardija (smanjen broj otkucaja srca), preosjetljivost ili alergijske reakcije.

- Google oglasi -

26 KOMENTARI

  1. zanima me šta se koristi za lijek cvijet ili list..ili plod..i dali može svježe da se pravi kao čaj?ja sam jela plod i vrlo je ukusan.

  2. Bobane Pesicu, ukucajte u guglu PASUFKIRA u sve cete tamo naci.. Sliku, kako se gaji, gde se prodaje,, gde raste…. pozdrav

  3. Ako dobro pogledate sliku, uočit ćete viticu…penje se vrlo slično vinovoj lozi.

  4. Ovaa bilka ja ima i kaj nas vo Ohrid i mnogu brzo se razmnozuva , ja vikaat narodno Hristov venec

  5. I MENE INTERESUJE TA BILJKA KAKO SE U NARODU ZOVE MORA DA IMA VISE NAZIVA NARODNIH …JOS NESTO KAKO IZGLEDA NA SLICI AKO NEKO IMA NEKA MI JE POSALJE ILI POSTAVI DA JE VIDIMO PAVICA KAZE DA JE PUZAVICA I IMA PRELEPI CVET N, PA TE MOLIM PAVICE DA MI POMOGNES DA PR
    EPOZNAM TU BILJKU AKO RASTE NA BALKANU …POZZZ..!!!

  6. izvinite ja bi vas pitala gdje mogu kupit tu biljku i jel se smije uzimat ako se vec uzimaju antidepresivi,,,i dali mozda znate njen latinski il naziv na njemackom jeziku,,posto poznajete biljku,,hvala

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Štetna hrana za vaše zube

Određena hrana posebno je štetna za zdravlje naših zubi....

Šipurak je riznica vitamina koja čuva zdravlje

Šipurak ili šipak (lat. Rosa canina) je žbunasta biljka...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas