Pčelinji vosak se koristi u raznim industrijskim granama, veoma je cijenjen u medicini, a nezamjenljiv je u kozmetici. Vosak čini kožu glatkom i elastičnom, te otpornijom na kožne bolesti.
Prirodni vosak ima prijatnu specifičnu aromu meda koja se najbolje osjeća pri topljenju ili zagrijavanju. Vosak je bez ukusa, kristalne strukture, koja zavisi od temperature. Topi se na temperaturi od 62 do 72 stepena.
Pri zagrijavanju se pretvara u meku masu koja se lijepi za prste. Vosak je na sobnoj temperaturi lomljiv, gori svijetlim plamenom i lako se miješa sa mastima i uljima u homogenu masu. Vosak se rastvara u glicerinu. Po svojoj hemijskoj strukturi, pčelinji vosak je složena mješavina u kojoj učestvuje preko tri stotine različitih materija.
Pčelinji vosak kao lijek
Astma – Na svaki sat u toku dana po 15 minuta, žvakati 1/2 kašičice medno-voštanih poklopaca.
Varenje (poboljšanje varenja) – Žvakati voštanu masu pčelinjeg saća iz koga je iscijeđen med. Dobro je i za sluzokožu organa za disanje.
Gripa, nazeb, sinusi (preventiva) – Svakog dana prožvakati po zalogaj saća i uz svaki obrok uzeti po dvije kašičice meda vodeći računa i o pravilnoj ishrani.
Groznica – U toku tri-četiri nedjelje svakog dana tri puta po 10-15 minuta, žvakati parče čistog pčelinjeg voska ili saća sa medom. Pored toga prije doručka i pred spavanje uzimati mješavinu dvije kašičice meda i dvije kašičice jabukovog sirćeta, razmućenih u čaši vode.
Zubi i desni (karijes, oštećenje zubne gleđi) – Nekoliko puta u toku dana po 10 do 15 minuta, žvakati medno saće, a još bolje djeluje žvakanje žvaka proizvedenih na bazi voska sa dodatkom nekih materija koje sprečavaju stvaranje zubnog kamenca, a povoljno utiče na varenje.
Nos i grlo – U cilju čišćenja svakog sata u toku dana žvakati 1/2 kašičice voštanog saća s medom, oko 10 minuta.
Rane – Uzeti jednu šoljicu iscijeđenog soka iz svježih listova i cvjetova nevena, dvije šoljice svinjske masti, pola šoljice voska pa sve staviti na vatru i miješati dok se masa ne ujednači, a zatim koristiti za mazanje rana, otečenih žlijezda, guka, krasta i osipa. Pored toga, u toku dana piti čaj od listova i cvijeta nevena.
U slučaju gnojnih rana: zagrijati vosak, rastanjiti ga do oblika lepinjice i staviti na ranu. Ponavljati dok se rana ne očisti od gnoja.
Za svježe rane: Uzeti 100 grama maslinovog ulja, osam grama žutog voska, 20 grama bijele crnogorične smole, jedan gram tamjana i 1,5 gram neslanog maslaca, sve dobro izmiješati i staviti da vrije oko 10 minuta (uz stalno miješanje i skidanje pjene), a zatim kad se ohladi, namazati na čisto pamučno platno i previti preko rane.
Krema sa pčelinjim voskom
Donosimo vam recept za kremu od pčelinjeg voska koje će biti prava blagodat za kožu, prvenstveno za ruke, noge, usne i sve ispucane dijelove.
Potrebni sastojci za kremu su:
- 25 grama pčelinjeg voska
- 25 mililitara vode
- 120 mililitara biljnog ulja (bademovo, čičkovo, sezamovo ili od sjemenki grožđa)
- 20 do 30 kapi eteričnog ulja po izboru
U posudu stavite ulje i pčelinji vosak te sve lagano otapajte nad parom. Kada se rastopi maknite s vatre i dodajte vodu kap po kap dok se sve ne sjedini. Nakon toga dodajte eterično ulje po izboru. Stavite u tamnu posudu i držite u hladnjaku.