Preliminarna istraživanja pokazuju da bi pečurke (gljive), kratkotrajnim izlaganjem UV zracima, mogle da postanu značajan izvor vitamina D, nazivanog i „vitaminom sunca”, rečeno je na nedavnom naučnom forumu američke Uprave za hranu i lijekove (FDA).
Ovaj vitamin doprinosi čvrstini kostiju, sprječavajući osteoporozu. Uz to jača zube, umanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, a odskoro se smatra i da smanjuje smrtnost od raka debelog crijeva, dojke, prostate i nekih drugih organa, izvještava Rojters.
Izlaganjem već ubranih pečurki UV zračenju tokom samo nekoliko minuta, one postaju bogat izvor vitamina D, pokazalo je istraživanje koje je sponzorisao američki Savjet za pečurke. Pečurke su širom svijeta sve omiljenija hrana, naročito zbog toga što su siromašne masnoćama i imaju malo kalorija. Kako je rekao predstavnik jednog od vodećih američkih proizvođača pečurki „jedu ih zbog onoga što nemaju, a ne zbog onoga što imaju”…
S ovim otkrićem, to bi moglo da se promijeni i pečurke bi mogle da steknu svoj „nutritivni identitet”. Jedna porcija vještački „osunčanih” šampinjona (najčešće konzumiranih pečurki) sadrži 869 posto dnevne vrijednosti vitamina D potrebne čovjeku, što je više nego što sadrže dvije kašike ulja bakalara, jednog od najbogatijih ali i najomrznutijih izvora vitamina D osim sunčeve svjetlosti. Američki istraživači ustanovili su da se i šampinjoni u razvoju mogu obogatiti znatnim količinama vitamina D izlaganjem UV zračenju tokom tri sata. Jedini problem je što i njihova kožica pri tom tamni, kao i ljudska pri sunčanju.