Pivski i pekarski kvasac imaju slično djelovanje. Oba su ljekovita, djeluju protiv loše probave, kiseline u želucu i zatvora. Obadva kvasca u crijevnoj flori rade balans između dobrih bakterija i patogenih klica, pa time i poboljšavaju rad crijeva općenito.
Kvasci djeluju protiv kisele žuči, akni i drugih poremećaja na koži, pomažu u liječenju čira na dvanaestpalčanom crijevu i želucu. Također, dva spomenuta kvasca uspješno čiste krv od raznih toksina, te pomažu u liječenju ciroze. Djeluju protiv arterioskleroze, jer rastapaju i otklanjaju LDL kolesterol.
I pivski i pekarski kvasci djeluju ljekovito na više načina zbog obilnog sadržaja zaštitnih i ljekovitih tvari. Posebno su bogati vitaminima skupine B, a to su B1, B2, B5, B6, B12, i drugi te esencijalnim aminokiselinama, željezom, selenom, cinkom, magnezijem, kalijem, natrijem, kalcijem, kromom i nukleinskim kiselinama.
Kvasac je odličan protiv anemije. Smanjuje upalne procese, djeluje kao antibiotik, jača zube i živčani sistem. On svojim blagim alkalnim djelovanjem neutralizira kiseline u krvi i tkivu.
Pekarski kvasac
Pekarski kvasac je tako da se može koristiti i u medicinske svrhe. Kvasac je toliko proučavan da mu je čak utvrđena genetska struktura, odnosno genom. Od kvasca se može dobiti vrlo dobar protein (torutein) s kojim su svojevremeno pripremani veliki planovi za smanjivanje problema gladi svjetske populacije, ali je bilo raznih tehničkih problema, a posebno je problematična bila apsorpcija tog proteina. Latinski naziv (saharomyces) nastao je od ”plijesan na šećeru” što znači da uspješno može rasti na svim šećerima i da te šećere može razložiti. A čim razlaže šećere znači da se kao nusprodukti javljaju plinovi – ugljični dioksid koji omogućuje, primjerice, rahlo tijesto.
Pekarski kvasac kao lijek
Što se tiče zdravstvenog aspekta, postoji suglasnost kako je kvasac u malim količinama zdrav i koristan. To se odnosi posebno kad je u pitanju deficit vitamina B kompleksa. No korisnike treba upozoriti da se kvasac relativno teško probavlja i da kod ponavljanih količina može izazvati neugodne grčeve. Prema istraživanju medicinskog centra u Marylandu, kvasac je bogat kromom te vitaminima B1, B2, B6, nikotinskom kiselinom i pantotenskom kiselinom. Prema tome, može pomoći kod lakšeg oblika dijabetesa jer regulira šećer u krvi. Kvasac sadrži male količine vitamin B12 pa ga treba nadopuniti konzumiranjem mesa. Poznato je kako se kvasac koristi za tretiranje povišenog kolesterola kao i protiv mladenačkih bubuljica na licu (acne vulgaris).
Konzumiranje pekarskog kvasca se radi tako što se na prazan želudac, natašte ili između obroka, u malo vode ili mlijeka rastopi jedna do dvije žličice ovog kvasca, te se popije jedanput do triput na dan. Bitno je da se kvasac ne konzumira sa voćnim sokovima ili sokovima od povrća da ne bi došlo do fermentacije u želucu. Pivski kvasac se uzima u dozama dvije do tri žlice u prahu, ili 6 do 8 tableta na dan.
Gde mogu kupiti pivski kvasac ?
Pivski kvasac je ok. ali pekarsi je tihi ubica na duze staze(zato se pravi zdravi beskvsni hleb)