Peršin – Peršun izuzetno bogat mineralima i vitaminima, što ga svrstava u red visokokvalitetnih namirnica

-

Peršun ili peršin je dvogodišnja biljka s bijelim, tankim i repastim korijenom. Stabljika je gola, malo žljebasta i uglasta. Listovi su različitog oblika. Cvjetni vjenčić je žućkasto-zelene boje. Peršun nema visoko-kaloričnu vrijednost ali je zato izuzetno bogat mineralima i vitaminima, što ga svrstava u red visokokvalitetnih namirnica i ljekovitih sredstava. Poslije šipka i borovnice, u peršunovom listu ima najviše vitamina C, u 100 grama ima čak 170 miligrama vitamina.

Bogat je još provitaminom A, vitaminima grupe B, čak i tako rijedak vitamin B12 ( koji je značajan za stvaranje crvenih krvnih zrnaca). Ništa manje nije impresivno ni bogatstvo peršuna mineralnim sastojcima.

- Google oglasi -

Samo u 100 grama peršunovog lista ima oko 1 630 miligrama minerala, od čega polovinu zauzima visokovrijedan kalij. Tome treba dodati i značajno prisustvo željeza, kalcija, mangana, magnezija, bakra. Lišće peršina valja uzimati u svježem stanju, jer jedino tako zadržava svoja bitna svojstva.

Peršin kao ljekovita biljka

Ne valja ga sušiti niti konzervirati: može se, međutim, zamrznuti. Može se i zimi uzgajati bez naročitih poteškoća, u sanducima na terasi ili u sobi. Peršinov list je izuzetno djelotvoran kao sredstvo koje podstiče izlučivanje štetnih materija iz organizma, a povoljno utiče na cirkulaciju i uopće na srčane smetnje.

Stanište: uzgaja se u vrtovima.

Ljekoviti dio biljke: u proljeće i jesen kopa se korijen. Sjeme se sakuplja neposredno prije sazrijevanja, a cijela biljka kad je u cvatu.

- Google oglasi -

Ljekovito djelovanje: peršin se ubraja u ljekovito bilje što sprečava nadimanje, umiruje grčeve i djeluje protiv vrenja u crijevima. Već male količine peršina mogu izazvati probavne procese, odvojiti vodenom bolešću izazvane nakupine vode u nogama, lagano pospješuje menstruaciju. Ubraja se u biljke koje otvaraju. Ne smije se upotrebljavati kod upalnih procesa u bubrezima.

U najvećem broju slučajeva ljudi peršin koriste u hrani, ali čak ga ni tada ne jedu, već isključivo ima dekorativnu svrhu. Ne bi trebalo tako da bude. Poslužite se čajem od peršuna, tačnije skuhajte korijen ili list peršuna i pijte ga kad god ste u prilici. Preporučuje se trudnicama, ali i svim ženama i djevojkama kako bi ublažio predmenstrualne tegobe.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

4 prirodna recepta za njegu lica na bazi meda

Svi želimo lijepu kožu, bez flekica, mitesera i prištića,...

NA NOGE LAGANE: Najlakši način da otklonite posljedice dugog sjedenja

Cjelodnevno sjedenje ima izuzetno negatvno djelovanje na organizam. Toliko...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas