Petopsta ljekovita biljka

-

Petoprsta ima polegnute ili uzdignute stabljike. Korijen joj je razgranat i duboko zadire u zemlju. Poput mreže, vlaknaste žile dosežu duljinu i do 40 cm. Listovi su trodijelni do peterodijelni, gornji listovi sa 3 liske sjede neposredno na stabljici a donji imaju 5 liski i dugačke peteljke. Listovi i stabljika pokriveni su svilenastim dlačicama. Na kraju stabljike stoji paštitac s malobrojnim žutim cvjetićima, nalik na ružice. Cvijet je pravilan vjenčić sa 5 žutih latica i 5 lapova čaške, tako da izgleda kao da ima 10 latica.

Raste na vlažnim livadama, u jarcima, uz vode, na prisojnim brežuljcima i stijenama.

- Google oglasi -

Za cijelo vrijeme vegetacije sakupljaju se listovi, a korijen u proljeće i ljeto. Korijen je tamnosmeđ do crn izvana, iznutra svijetlo smećkasto narančastog tona, blago aromatičnog mirisa i jakog okusa. Korijen je potrebno temeljito isprati i potom osušiti. Nakon toga se može na sitno izrezati ili samljeti u prah. Najbolje ga je upotrebljavati što svježijeg.

Petopsta biljka

Puzava petoprsta se koristi u liječenju povratne groznice, za bol u trbuhu i grčeva u želucu, zatim, protiv proljeva ili dizenterije s krvlju.

Biljka petoprsta uzgaja se širom svijeta zbog svojih ljekovitih svojstava i koristi se za liječenje različitih zdravstvenih stanja.

Lišće, stabljike i cvjetovi koriste se u liječenju ciroze jetre uslijed kojih dolazi do pojava oteknuća i ascitesa (nakupljanja tekućine u heriotonealnoj šupljini). Zeleni dijelovi imaju i vrlo učinkovito antihelmintičko djelovanje što znači da uništavaju ili izbacuju crijevne gliste.

- Google oglasi -

Petoprsta biljka sadrži spojeve koji se nazivaju flavonoidi i terpenoidi, koji su antioksidansi i pomažu u zaštiti stanica od oštećenja slobodnih radikala.

Za lijek se skuplja korijen u vrijeme cvatnje. Čaj se priprema tako što se 2 kašikice preliju sa 2 dcl hladne vode, kratko prokuhaju i puste da odstoji poklopljeno 20 minuta uz povremeno miješanje, zatim procijediti.

Izvana se koristi za ispiranje usne šupljine i ždrijela, naročito kod anagine. U obliku obloga efikasna je kod lakših opeklina, rana koje sporo zarastaju, hemoroida i kod svrbeža anusa.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Šparoga je samonikla jestiva, a pritom i ljekovita biljke

Već stoljećima šparoga se cijeni zbog svojih ljekovitih svojstava,...

Ovo je još jedan razlog da se zauvijek odreknete fast fooda

Ne samo da oštećuje zube i dodaje centimetre na...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas