Med se upotrebljava kao namirnica i kao lijek još od antičkih vremena. Spominje se u raznim knjigama, svetim tekstovima i pismima. Pivo od meda spada u kategoriju starih ruskih opojnih alkoholnih pića. Ovo je ukusno piće koje ima okus poput tradicionalnog piva. Ispada zbog alkoholnog vrenja hranjenog hranom (mješavina meda i vode) s hmeljem i uz dodatak pivskog kvasca.
Nekada je mladenka pila piće na bazi meda tokom 30 dana, nakon vjenčanja kako bi potakla plodnost i zaštitila se od frigidnosti. Od ovog običaja i potječe izraz ‘medeni mjesec’.
Ovaj stari napitak se sastojao od fermentirane smjese slada i meda, uz neku aromu po želji. Kasnije je slad zamijenjen sa hmeljem. Izrada piva od meda je zahtjevna, pa danas koristimo alternativu.
Pivo od meda
Još tada se smatralo da taj napitak ima povoljan utjecaj na ženske spolne žlijezde, a današnje analize sastojaka to i potvrđuju. Naime, ovaj eliksir je bogat vitaminom E i asparaginskom kiselinom. Med također sadrži tragove estrogena, jednog od hormona kojeg u prvom redu sintetiziraju jajnici, a koji igra bitnu ulogu u ženskoj seksualnosti. Kasnije se pokazalo da i hmelj sadrži prilične količine estrogena.
Priprema ovog napitka, po staroj recepturi dosta je komplicirana, stoga današnji travari savjetuju da pijete čaj od hmelja zaslađen medom.
Zašto je zdravo svaki dan popiti pivo
Hmelj je sjemenska šišarika višegodišnje zeljaste biljke koja je znanstveno poznata kao Humulus lupulus. Tehnički, cvjetovi ove biljke se uzgajaju širom svijeta za njihove sjemenske šišariku, od kojih se mnoge vrste koriste za kuhanje piva.
Recept za čaj od hmelja i meda: stavite 25 do 30 grama hmelja u posudu od porculana, i to prelijte sa pola litre kipuće vode. Ostavite sve da odstoji 15 minuta pa čaj procijedite. Čaj pijte pola sata prije obroka, zasladivši ga kašikom meda.
Korištenje hmelja može ublažiti nemir, pružiti vam kvalitetniji san te umanjiti stres i anksioznost.