Plućna embolija označava začepljenje plućne arterije ili njenih manjih grana usljed dislokacije krvnog ugruška (tromba) ili nekog drugog tijela sa periferije, koje putem krvi dospjela u plućni krvotok i tu zapuši jednu od arterija. Emboliju mogu izazvati krvni ugrušci (trombi), masne kapljice, vazduh (gasovi), strana tijela, bakterije, paraziti i ćelije tijela. Plućnu emboliju najčešće izazivaju trombi koji se stvaraju u dubokim venama donjih ekstremitata i karlice, rjeđe iz desne komore i pretkomora ili gornje šuplje vene, koji putem venskog krvotoka dospijevaju u srce, a odatle u mali krvotok, gdje zapuše jednu ili više arterija pluća. Plućna embolija opasna je tegoba koja se mora liječiti a uz prirodno liječenje mogu se smanjiti rizici nastanka krvnih ugrušaka.
Svako začepljenje pluća može biti smrtonosno, posebno ako je veći dio pluća zatvoren. Začepljenje glavne plućne kucavice može odmah izazvati smrt, tzv. smrtnu kap. Uzrok čestim smrtnim slučajevima nastaje kad bolesnici, nakon uspješne operacije, kad je već i rana zacijelila, ustaju i misle da su ozdravili. Začepi li se manji krvni sud, naglo se javlja nestašica daha i probadajuća bol, a izbaci se i nešto krvi na usta.
Mjere za sprječavanje stvaranja krvnih ugrušaka u nogama također mogu pomoći u zaštiti od plućne embolije. U većini slučajeva, plućna embolija se pojavljuje s dubokom venskom trombozom, a čimbenici poput raka i prethodne operacije mogu povećati rizik.
Simptomi embolije pluća
Simptomi plućne embolije zavise o veličini i mjestu embolusa u plućima. Budući da plućna embolija ostavlja srce i tjelesna tkiva djelomično bez krvi – otežano disanje (gušenje) je uvijek prisutno. Osobu koju je zahvatila plućna embolija, može hvatati nesvjestica, a javljaju se i bolovi u prsima.
Postepeno s pogoršavanjem simptoma može doći do glavobolje ili nesvjestice, kašlja te krvavog ispljuvka ili cijanoze. Teška plućna embolija može izazvati kolaps i trenutačnu smrt. Javljaju se i neurološki ispadi kao posljedica smanjenog dotoka krvi u mozak.
Plućna embolija se lako može zamijeniti s plućnim edemom, zbog sličnosti simptoma.
Simptomi plućne embolije mogu uvelike varirati, ovisno o tome koliko su ugrušci zahvatili pluća.
Najčešći simptomi su:
- kratkoća daha
- bol u prsima (osjećaj kao da ste doživjeli srčani udar)
- kašalj koji ponekad proizvodi krvavi ili prošarani ispljuvak
- bol i/ili oteklina u nogama
- glavobolje
- pretjerano znojenje
- nepravilan rad srca
- vrtoglavica
Plućna embolija prirodno liječenje
Liječenje se sastoji u dijetalnoj ishrani i umjerenom načinu života. Umjesto vode potrebno je piti lagani čaj pripremljen od jednako pomiješanih količina vrbove kore i lincure. Dopušteni su svi svježe ocijeđeni voćni sokovi bez zaslađivanja i uz dodatak jedne srednje žlice svježe ocijeđenog limunovog soka.
Iz jelovnika izbaciti zaprške, konzervirane prerađevine, jaku hranu i masti životinjskog porijekla. Odbaciti također, cigarete, alkohol i crnu kavu. Vrijeme provoditi na prozračenom mjestu i što više ležeći.
Ostala hrana, bilje i dodaci koji mogu imati prirodni antikoagulantni i protuupalni učinak za smanjenje rizika od plućne embolije uključuju:
- Hrana s vitaminom E i vitamin D: nalazi se u voću, povrću, jajima i određenim vrstama gljiva
- Začini i bilje, uključujući češnjak, kurkumu, origano, kajenski sir i đumbir
- Pravi tamni kakao – čokolada
- Voće poput papaje, bobica i ananasa
- Sirovi med
- Jabučni ocat
- Zeleni čaj
- Riblje ulje i omega-3 masne kiseline iz divlje ulovljene ribe
- Ulje noćurka
- Umjereno se oslanjajte na zdrave izvore proteina poput graha, mahunarki, orašastih plodova, sjemenki, ribe i mesa uzgojenog na pašnjacima.
Plućna embolija uz ove ljekovite biljke i prirodno liječenje može se ublažiti prirodnim putem.
Liječenje ljekovitim biljem
Ljekovita anđelika (Angelica archangelica) je učinkovita u sprječavanju zgrušavanja krvi i liječenju tromboze. Ne smije se koristiti tijekom terapije antikoagulansima. Ljekovita anđelika je i dobar digestiv koji potiče apetit i stimulira probavni sustav.
Divlji kesten (Aesculus hippocastanum) sadrži saponin escin koji ima protuupalno djelovanje, zaustavlja proizvodnju upalnih tvari i smanjuje aktivnost enzima koji razgrađuju stijenke krvnih žila. Povisuje tonus vena i brzinu optoka krvi te tako sprječava stvaranje edema (oteklina). Divlji kesten stoga jača i poboljšava elastičnost krvnih žila, pospješuje cirkulaciju krvi, razrjeđuje krv i sprječava grušanje krvi. Koristi se za liječenje bolesnih vena kao što je tromboza, bolesti kapilara, hemoroida, teških i umornih nogu.
Žuti kokotac (Melilotus officinalis) djeluje protuupalno te sprječava nastanak edema i potiče cirkulaciju krvi i limfe. Spoj dikumarol iz biljke sprječava nastanak protrombina i smanjuje nastanak krvnih ugrušaka. Žuti kokotac se preporučuje kod problema s proširenim venama i za smanjivanje propusnosti kapilara, kao pomoć u liječenju upala krvnih žila, tromboze i zastoja limfe.