Zabranjeno! 5 namirnica koje ne smijete podgrijavati

-

Većina nas često podgrijava jela u mikrovalnoj pećnici ili jednostavno koristimo dobar stari štednjak. Podgrijavanje hrane sasvim je normalna i korisna stvar, ali morate znati da postoji hrana koja se ne smije podgrijavati.

Možda niste znali da neke namirnice nikako ne bismo smjeli podgrijavati jer one sadrže tvari koje kod ponovnog zagrijavanja postaju toksične. To može ostaviti kratkoročne posljedice poput probavnih problema, ali i dugoročno naštetiti našem zdravlju. Koje su to namirnice saznajte ovdje.

- Google oglasi -

Podgrijavanje hrane

Celer – Uglavnom ga koristimo za kuhanje juha i temeljaca ili pak pire i salatu. Nakon kuhanja celer obavezno treba izvaditi iz juhe i pojesti ga svježeg. Sadrži nitrate koji postaju toksični uslijed ponovnog zagrijavanja.

Jaja – Također spadaju u skupinu riskantnih namirnica. Nikada ne podgrijavajte tvrdo kuhana jaja, kajganu ili musaku s preljevom od jaja. Kao i većinu drugih namirnica, najbolje ih je pojesti svježe pripremljene. Smijete ih čuvati u frižideru i pojesti hladne.

Špinat – Stručnjaci preporučuju da kuhani špinat pojedete odmah nakon pripremanja i ne ostavljate ga za kasnije, a pogotovo ne za dan poslije. On sadrži visoki postotak nitrata koji se uslijed stajanja, ali i ponovnog podgrijavanja pretvaraju u kancerogene nitrite opasne za naše zdravlje.

Krumpir – Većinu nas odmalena su učili da se krumpir nikada ne podgrijava i ne ostavlja za dan poslije. Bili su u pravu. Naime, radi se o izrazito zdravoj namirnici koja gubi sve svoje nutrijente tokom zagrijavanja, ali i postaje toksična. Ako pripremate variva za nekoliko dana, ne stavljajte u njih krumpir.

- Google oglasi -

Gljive – Jedu se odmah nakon pripreme. Podgrijavanje mijenja sastav protein u gljivama zbog čega može doči do raznih probavnih i želučanih problema. Također mijenjaju svoj okus. Zabrana podgrijavanja vrijedi i za juhe, rižota i sva druga jela u kojima se nalaze gljive.

Šta još ne bismo smjeli podgrijavati?

Stručnjaci također kažu da ne bismo smjeli podgrijavati piletinu, morsku i ostalu hranu koja u sebi sadrži jaja. Njih je najbolje jesti svježe pripremljene jer podgrijavanje dovodi do promjene strukture proteina u njihovom sastavu što može rezultirati probavnim problemima ili trovanjem.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Bunika

Nazivi biljke Familija: SolanaceaeNarodni: BunikaLatinski: Hyoscyamus nigerLjekarski: Hyoscyami foliaEngleski: Henbane...

Kako nastaje moždani udar

Mozak je komandni centar organizma koji kontrolira praktično sve...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas