Muslimanima se bliži sveti mjesec posta ramazan. U toku tog mjeseca su dužni da se suzdržavaju od hrane u određenim vremenskim periodima. Post u islamu ima dvojaku ulogu. Post blagotvorno djeluje kako na čovjekovo fizičko tako i na psihičko zdravlje. Predstavlja suzdržavanje od svega negativnog čemu smo izloženi ostatak godine.
Post je jedna od najstarijih metoda liječenja i očuvanja zdravlja. I sam je Hipokrat otac medicine savjetovao bolesnima da umjesto medikamentima svoje tijelo i dušu liječe postom umjerenom fizičkom aktivnošću i čistim zrakom.
U uslovima savremenog načina života u kojem smo svakodnevno pod raznim psihičkim opterećenjima te se neredovno hranimo, čišćenje od otrovnih tvari nagomilanih u našem organizmu suzdržavanjem od hrane postaje bitnije nego ikada.
Post i zdravlje u islamu
Budući da dugoročni unos viška hrane stvara veliko opterećenje za tijelo, tijelu je povremeno potreban post. Post će odmoriti naš probavni sistem te omogućiti čišćenje i detoksifikaciju tijela i dovesti do osjećaja lakoće i povećanja nivoa energije.
Tokom posta naš sistem se odmara od stalnog napada hranom a energiju koju štedimo tokom posta organizam preusmjerava na liječenje i oporavak. Post u islamu sam po sebi nije lijek, već on zapravo stvara dobre uslove za samoizlječenje. Ta energija oslobađa naše ćelije od otrova regeneriše tkiva i organe te uklanja prirodni metabolički otpad koji proizvode čak i zdrave ćelije.
Sam početak posta nikad nije lagan i veliki broj ljudi u početku osjeća brojne popratne pojave detoksikacije. Ipak, ubrzo ćete imati osjećaj da ste lakši i da imate više energije.
Post i zdravlje u islamu povećavaju nivo proizvodnje ljudskog hormona za čak 1.200 % za žene i 2.000 % za muškarce. Post može poboljšati rad mozga poticanjem proizvodnje proteina BDNF što aktivira moždane matične ćelije i pretvara u nove neurone i stimuliše proizvodnju drugih hemikalije koje su vezane za zdravlje nervnog sistema. Ovaj protein također štiti vaše ćelije mozga od promjena povezanih s Alzheimerovom i Parkinsonovom bolesti a pomaže u zaštiti neuro-mišićnog sistema od degradacije.
Kako postiti na zdrav način?
Jedite pravu hranu, izbjegavate procesiranu i brzu hranu! Da bi ste imali energije za duge dana posta i duge noći molitve kupujte lokalno proizvedeno voće i povrće od poljoprivrednika na pijacama. Kada jedete hranu koja je zdrava i hranjiva, osjećat će se zadovoljnijim.
Izbjegavajte “bijelu” hranu (tj, bijeli hljeb, bijela riža, bijeli šećer, itd.) Umjesto toga odaberite hljeb i tjesteninu od integralnih žitarica tipa heljde ili prosa, i organsku smeđu rižu. Prepoznajte hranu koja je važna za hidrataciju vašeg tijela
Kada postite tijelo polako dehidrira u toku dana tako da u periodu u kojem ne postite morate konzumirati hranu koja hidrira vaše tijelo. Isto tako i izbjegavati onu koja dovodi do gubljenja vode iz tijela. Voće sa velikim procentom vode je lubenica, dinja, bobičasto voće. Možete napraviti sokove od voća i povrća, kompote bez dodatka šećera, supe i čorbe. Izbjegavajte slane mješavine začina i dosoljavanje hrane. Limitirajte unos kafe jer ona dehidrira tijelo, pokušajte sa jednom šoljicom kafe nakon iftara i nikako u vrijeme sehura.
Izbjegavajte prženu i slatku hranu. Pržena hrana je bogata lošim uljima i čini hranu težu za varenje posebno kada apstinirate od hrane u toku posta. Kuhana kao i grilana hrana su savršen izbor za ove obroke.
Sehur sta jesti?
U toku sehura neka fokus bude na proteinima i vlaknima. Najbolji način da umanjite osjećaj gladi u toku posta je da konzumirate proteine i povrće na sehuru. Primjeri proteinske hrane su jaja, sir, grahorice i meso, riba i morski plodovi. Zob, proso i heljda su žitarice sa visokim procentom hranjivih vlakana. Povrće i voće kao što su brokula, karfiol, špinat, jabuke, kruške, kajsije, breskve i hurme. Hranjiva vlakana su važna za zdravlje vašeg probavnog sistema.