O njenoj hranljivoj vrijednosti više nego dovoljno govori činjenica da sadrži veće količine željeza od spanaka. Te ima više vitamina C od limuna i pomorandže. Riječ je o biljci koja se naziva potočarka (Nasturtium officinale).
Iako su od davnina poznata njena ljekovita svojstva, biljka potočarka kroz generacije postaje pomalo zaboravljena. Porijeklo potočarke je područje Euroazije, no danas je široko rasprostranjena i može se naći gotovo svuda u svijetu.
Poznata je kao jedna od najstarijih biljaka čija upotreba seže još u daleku istoriju. Mnogi stari narodi koristili su je u ishrani i liječenju zdravstvenih tegoba. Antički grčki liječnik i otac medicine Hipokrat cijenio je ovu biljku. Preporučivao je za liječenje katara pluća, zubobolje, bolesti grla, gušavosti i promuklosti.
Potočarka kao lijek
Kod starih Grka, Egipćana i Rimljana bila je poznata kao snažno sredstvo za vraćanje energije.
Egipatski faraoni naredili su svojim robovima svakodnevno ispijanje soka od potočarke kako bi održali snagu, a time i produktivnost. Sada je službeno međunarodno istraživanje proglasilo ovu lisnatu zelenu biljku trenutačno najzdravijim povrćem na planetu, odnosno namirnicom broj 1.
U čemu je tajna
Potočarka zaustavlja i smanjuje oksidativni stres i povećava antioksidacioni učinak. Potočarka utiče na razmjenu hemijskih jedinjenja u našem metabolizmu te reguliše poremećaje koji nastaju što je značajno u pristupu liječenja prirodnim putem.
Potočarka ljekovita svojstva ima tako da uspješno čisti krv, osvježava, podstiče apetit i pročišćava cijeli organizam. Kod autointoksikacije – toksemije, preporučuje se konzumiranje potočarke nakon dugog zimskog perioda. Potočarka u pučkoj medicini ima veliku primjenu u liječenju i to kao svježa i u obliku svježeg soka. Preporučuje se uzimanje svježeg soka u razmjeri 1 : 5. Jedan dio soka i pet dijelova vode jer čisti sok može izazvati upalu želuca i ždrijela. Svježi sok potočarke uzimamo prema propisanom receptu jer nije preporučljivo svakodnevno uzimanje soka, već s prekidima, odnosno pauzama.
Sok od potočarke
- Šaka potočarke
- 6 dl vode
Svježu biljku potrebno je izgnječiti ili izmiksati u sokovniku te preliti vodom. Omjer potočarke i vode bi trebao biti 1:5, nikako više, a konzumira se 2-3 puta po 1 žlica dnevno. Ova iznimna biljka snažno čisti organizam tako da može dovesti do nadražaja bubrega i mokraćnog sustava, stoga ju je važno pažljivo koristiti, a trudnicama se na preporučuje uopće.
Čaj od potočarke
- Prstohvat potočarke (1 velika žlica)
- 2 dl kipuće vode
Za čaj se preporučuje svježa biljka, nasjeckamo je i prelijemo s 2 dl kipuće vode, ostavimo poklopljeno 20 minuta te ocijedimo.